Część posłów i senatorów poparła ks. abp. Józefa Michalika, metropolitę przemyskiego. Swoje stanowisko w sprawie hierarchy zaprezentowały Zespoły przeciwdziałania ateizacji oraz członkowie i sympatycy Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – podaje agencja RIRM.

Głosy poparcia są odpowiedzią na absurdalne oskarżenia feministek i lewaków, którym nie podobała się treść wygłaszanych przez arcybiskupa homilii. Politycy w swoim oświadczeniu zwrócili uwagę, że sprzeciwiają się wszelkim działaniom, które mają na celu ograniczenie swobody nauczania Kościoła w Polsce. Wskazują, że mamy do czynienia z próba ograniczenia „wolności słowa” i „wolności w sprawowaniu posługi”. Działania feministek i lewaków byłyby też niezgodne z Konstytucją oraz z Konkordatem.

A oto oświadczenie polskich polityków z dnia 5 III 2015:

Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

STANOWISKO

 Wobec nasilających się ataków na hierarchów Kościoła Katolickiego, przybierających ostatnio również postać bezzasadnych oskarżeń i pozwów sądowych w związku z treścią głoszonych kazań i homilii, my posłowie i senatorowie zrzeszeni w Parlamentarnym Zespole ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski i Parlamentarnym Zespole Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich wyrażamy stanowczy protest wobec tego rodzaju działań zmierzających do ograniczenia nauczycielskiej misji Kościoła Katolickiego w Polsce.

Oskarżanie Metropolity Przemyskiego w związku z wykonywaniem przez niego posługi słowa, jest próbą ograniczenia wolności w sprawowaniu tej posługi. Jest zarazem próbą stworzenia precedensu by w przyszłości pociągać do odpowiedzialności pasterzy Kościoła wykonujących swoją powinność przypominania zasad moralnych zgodnych z Ewangelią. Tego rodzaju działania godzą w fundamentalne wartości Konstytucji RP oraz w postanowienia Konkordatu zawartego między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, ratyfikowanego przez Sejm RP. Konstytucja RP w art 25 stanowi , iż stosunki między państwem a kościołem są kształtowane na zasadzie poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak też na zasadzie współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego .

W art 53 Konstytucja zapewnia wolność sumienia i religii wszystkim obywatelom oraz swobodę wyrażania przekonań religijnych w życiu publicznym. Nadto art 54 Konstytucji RP zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz rozpowszechniania informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje także m.in. Europejska konwencja praw człowieka w art. 10. Wolność wypowiadania poglądów należy do istotnych gwarancji zapewnionych w społeczeństwie demokratycznym. Z kolei Konkordat zapewnia Kościołowi Katolickiemu " swobodne i publiczne pełnienie jego misji", przy czym głoszenie przez duchownych kazań i homilii jest jej istotnym elementem i wypełnieniem nauczycielskiej funkcji Kościoła. Wolność wypowiadania poglądów należy do istotnych gwarancji zapewnionych w społeczeństwie demokratycznym.

Coraz częstsze nękanie hierarchów Kościoła Katolickiego bezzasadnymi pozwami sądowymi będącymi następstwem medialnej nagonki ze strony ugrupowań feministycznych i lewackich jest w istocie formą zastraszenia duchownych w pełnieniu ich posługi, p stanowiąc jednocześnie drastyczne naruszenie wartości konstytucyjnych i standardów obowiązujących w państwach demokratycznych. Jako członkowie Kościoła Katolickiego nie możemy pozostawać bierni wobec coraz bardziej agresywnych poczynań środowisk lewackich i feministycznych godzących w wartości chrześcijańskie i naszych hierarchów.

Apelujemy do władz państwowych, katolików i wszystkich ludzi dobrej woli aby przeciwstawiali się złu. Żyjemy w Państwie , w którym krzykliwe mniejszości próbują narzucić nam obce i szkodliwe ideologie, a naszą postawę tolerancyjną i bierność traktują jako słabość i przyzwolenie. Trzeba stanowczo podkreślić ,że tolerancja nie oznacza zgody na zło.

Andrzej Jaworski, Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski;

Robert Telus, Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.