Jak poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Obrony Narodowej, Polska w ciągu najbliższych dni ma otrzymać projekt umowy dotyczącej zakupu systemu antyrakietowego Patriot. Ma on zawierać m.in. warunki oraz koszty sprzedaży. Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów umowy. 

Po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu Patriot, podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA), przekazała Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji. Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów.

Rzeczniczka MON, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz wyjaśniła w komunikacie, że amerykańskie prawo wymaga publicznej informacji o potencjalnej sprzedaży Polsce zestawów Patriot, co jest związane ze sprzedażą krajowi sojuszniczemu wrażliwego uzbrojenia. 

Jak wyjaśniła w komunikacie rzeczniczka resortu obrony ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, publiczna informacja o potencjalnej sprzedaży

„Zgodnie z amerykańskimi przepisami wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa wartość, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA. Nie oznacza to, że kwota ta jest ostateczną wartością umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance)"- podkreśliła Pęzioł-Wójtowicz. Kongres USA ma teraz 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag do sprzedaży Polsce uzbrojenia. Jeżeli nie będzie przeciwwskazań, amerykańska administracja może rozpocząć projekt sprzedaży.

Jak informuje rzeczniczka MON, w praktyce oznacza to, że Polska w ciągu najbliższych dni otrzyma "projekt umowy LOA (draft LOA), zawierający przedmiot umowy wraz z opisem, koszty oraz standardowe warunki sprzedaży w systemie FMS (Foreign Military Sales)."

"Następnie rozpocznie się finałowy proces uzgadniania zapisów LOA (Line by Line Review). Dopiero uzgodniona przez obie strony umowa LOA zostanie przedstawiona do podpisania przez rząd RP”- podkreśliła w komunikacie. 

Oferta władz Stanów Zjednoczonych przedstawiona w ramach rządowego programu Zagranicznej Sprzedaży Militarnej (Foreign Military Sales) zawiera m.in.

– 208 zaawansowanych rakiet przechwytujących Patriot-3 (Patriot Advance Capability-3- PAC-3) produkcji firmy Raytheon,
– 16 wyrzutni rakietowych typu M903,
– cztery systemy radarowe AN/MPQ-65,
– cztery stacje dowodzenia i kontroli,
– części zamienne, oprogramowanie i sprzęt pomocniczy.

Amerykanie oferują również możliwość przeszkolenia polskich żołnierzy przez specjalistów Departamentu Obrony, pomoc w rozmieszczeniu systemu obrony rakietowej, a także pomoc logistyczną i w sprawdzeniu funkcjonalności tego systemu po jego rozmieszczeniu w Polsce.

yenn/PAP, Fronda.pl