- Umowy i koncepcje, które się ujawniły w czasie tej wizyty, np. umowy w sprawie walki z cyberprzestępczością, czy żeglugi śródlądowej, to praktyczne efekty wizyty prezydenta Macrona - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

 

Efekty są polityczne i praktyczne - powiedział gość radiowej Jedynki, podsumowując wizytę prezydenta Francji w Polsce. Mówiąc o efektach politycznych, podkreślił, że to "nowy etap we wzajemnych stosunkach między Polską a Francją", a tego praktycznym wyrazem są podpisane wzajemne umowy.

Wiceminister dodał, że w jego ocenie wystąpienie Emmanuela Macrona, w którym poruszył kwestię praworządności, nie spełniło oczekiwań "tych którzy mówili, że będzie nas pouczał i mówił jak mamy postępować, będzie nas piętnował, za to, co jego zdaniem źle robimy". - Nic takiego się nie stało, padły w zasadzie tylko dwa ogólnie sformułowane zdania, że podzielamy wspólne wartości, a w sporze Polski z KE Francja popiera Komisję Europejską - powiedział Wawrzyk.

Gość audycji podkreślił, że prezydent Macron jest pragmatykiem i "jeżeli chce współpracować z polskim rządem, to nie może go piętnować". - Współpraca wymaga dobrej woli ze strony obu partnerów, wymaga chęci tej współpracy - powiedział wiceszef MSZ. Jako przykłady dobrych relacji wymienił m.in. wspólne spojrzenie Polski i Francji na zachowanie wydatków na politykę rolną UE czy zgoda co do konieczności przeciwdziałania ingerencjom zewnętrznym w procesy demokratyczne. Podkreślił, że szansą dla Polski jest także kwestia reaktywacji Trójkąta Weimarskiego.

- Spotkania na najwyższym szczeblu muszą być przywrócone - powiedział Wawrzyk, dodając, że nastąpi powrót do tej koncepcji.

W rozmowie poruszono także kwestię reformy sądownictwa i sporu prawodawców z sędziami. Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że kluczowe jest pytanie, "czy sędziowie mogą orzekać, kto jest sędzią, czy mają prawo zgodnie z polską konstytucją podważać kompetencje prezydenta". - Takie możliwości są tylko wtedy, gdy jest to wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedział polityk PiS, dodając, że obecnie takiego wyroku nie mamy.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ

bsw/Polskie Radio