Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano na Jasnej Górze trwa w poniedziałek i wtorek, 6-7 lipca. 

Figura przybyła do sanktuarium w poniedziałek, 6 lipca. Na początku została uroczyście wniesiona do Sali o. Kordeckiego, a następnie do bazyliki, gdzie pielgrzymi mogli trwać przy niej na osobistej adoracji. O godz. 19.30 w bazylice została odprawiona Msza św. w ramach Europejskiego Spotkania Egzorcystów. Po Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęło się nocne czuwanie z udziałem Bractwa św. Michała Archanioła, działającego na Jasnej Górze. 

We wtorek, od godzin rannych w bazylice rozpoczął się drugi dzień adoracji przy figurze św. Michała Archanioła z Gargano. Pierwsza Msza św. została odprawiona o godz. 8.00, kolejna rozpoczęła się o godz. 12.00. Będzie to Eucharystia połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, błogosławieństwem chorych, samotnych i starszych. 

Wieczorem o godz. 18.00 w ramach nawiedzenia odbędzie się Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem. Ostatnim punktem uroczystości będzie Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, prowadzony przez księży michalitów. 

Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, wśród których miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić. 

„To już 330 parafii, które nawiedziła figura św. Michała Archanioła, ponad 200 zakonów sióstr zakonnych, wiele szkół, domów dziecka, noclegowni dla bezdomnych i innych miejsc, a przez tę figurę było nam bliżej do Nieba i do duchów czystych stworzonych przez Boga – wyjaśnia ks. Rafał Szwajca, michalita odpowiedzialny za peregrynację figury św. Michał Archanioła. 

„Figura jest kopią figury z góry Gargano z Monte Sant'Angelo to niezwykłe miejsce, gdzie od V wieku rozprzestrzenia się kult anielski na całą Europę Zachodnią – opowiada kapłan - To miejsce związane jest z objawieniami, które sięgają V wieku. Wtedy trzy razy ukazał się św. Michał Archanioł za każdym razem przynosząc niezwykłą pomoc ludziom, którzy wzywali jego pomocy. I od tego czasu ludzie przybywali do tej groty, którą sobie św. Michał Archanioł obrał jako miejsce, w którym będzie Pan Bóg przez niego odbierał kult. Z roku na rok liczba pielgrzymów wzrastała i wzrasta. Dzisiaj na wzgórze Gargano rocznie przybywa ponad 2 mln pielgrzymów rocznie”. 

Figura św. Michała Archanioła wędruje po Polsce od kwietnia 2013 r. 



We wtorek w południe Mszy św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz błogosławieństwem osób chorych, samotnych i starszych przewodniczył ks. Piotr Prusakiewicz CSMA, redaktor naczelny Dwumiesięcznika ‘Któż jak Bóg’. 

„Święty Michał, to patron na życie i na godzinę konania. Przybył tutaj wczoraj, dobrze się czuje w tym świętym miejscu, bo to święty Anioł. Spotkania z nim prowadzą do świętości. Przybył tu, aby pokłonić się Najświętszej Maryi Pannie (…) jest przed Królową, swoją Królową – mówił podczas homilii ks. Piotr Prusakiewicz - Matka Boża to nasza Matka, Królowa Polska, ale także Królowa Aniołów”. 

„Święty o. Pio powtarzał: nadeszła godzina Anioła. Sam miał wielkie nabożeństwo do św. Michała Archanioła, swojego Anioła Stróża traktował jako brata bliźniaka i wzywał do tego, by wyrobić w sobie nawyk częstego zwracania się do Aniołów. Ktoś powie, i tak nam pomagają, to prawda, ale gdy się do nich zwracamy czynią to częściej, może i skuteczniej, bo każda modlitwa jest aktem wiary”. 

o. Stanisław Tomoń/jasnagora.coom