Weszły przepisy dające służbom więcej czasu na sprawdzanie obcokrajowców, imigrantów i azylantów, którzy będą chcieli przekroczyć polską granicę. Ma zwiększyć się bezpieczeństwo Polski w związku z relokacją uchodźców.

Polska w ciągu dwóch lat ma przyjąć ok. 7 tys. migrantów. Zmiana dostosowuje przepisy krajowe do decyzji Rady UE z września 2015 r. Zgodnie z nią - w ramach unijnych programów relokacji uchodźców - w latach 2016-2017 do krajów UE ma trafić 160 tys. osób z Grecji i Włoch. To do tych krajów napłynęła większość spośród ponad miliona migrantów, którzy przybyli do Europy w 2015 roku. 

Wolniejsze przyjmowanie uchodźców do Polski

Wydłużony został termin przewidziany na przekazanie przez szefów policji, Straży Granicznej lub ABW informacji Urzędowi do Spraw Cudzoziemców, czy wjazd konkretnego cudzoziemca na terytorium Polski może stanowić zagrożenie "dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego". Nasze służby dostana na to 45 dni zamiast dotychczas planowanych siedmiu dni. 

Nowelizację przygotowało MSWiA, które wskazywało, że 7-dniowy okres może nie gwarantować rzetelnego zebrania informacji. W przepisach zrezygnowano z przewidzianego wcześniej domniemania, iż w razie braku informacji uważa się, że wjazd cudzoziemca i jego pobyt w Polsce nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa lub ochrony porządku publicznego. Regulacja nakłada bowiem obowiązek wypowiedzenia się organów, do których zwróci się szef UdSC.

Urząd do Spraw Cudzoziemców musi słuchać służb

Zgodnie z nowelą informacja o tym, że cudzoziemiec może stwarzać zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, będzie wiążąca dla szefa UdSC nawet w sytuacji, jeśli będzie pochodzić tylko od jednego z organów. Obowiązek uzyskiwania informacji, czy wjazd cudzoziemca i jego pobyt w Polsce mogą stanowić zagrożenie, nie dotyczy cudzoziemca, który ma mniej niż 13 lat.

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu - napływają przez Morze Śródziemne oraz przez Bałkany Zachodnie.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju. 

Źródło: salon24news