Minsiterstwo Rozwoju skierowało w piątek do konsultacji i uzgodnień nowy projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji, który zakłada udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej. 

"Projektowany instrument pomocy publicznej w postaci zwolnień podatkowych dostępny będzie dla przedsiębiorców planujących dokonanie na terenie kraju nowych inwestycji, które zgodnie z ustawodawstwem polskim oraz prawem Unii Europejskiej obejmować będą utworzenie nowego zakładu produkcyjnego oraz reinwestycje. Pod pojęciem nowych inwestycji rozumieć należy inwestycje spełniające kryteria ilościowe (nakłady inwestycyjne) i kryteria jakościowe zgodne z SOR, weryfikujące wpływ inwestycji na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki oraz wpływ na rozwój gospodarczy regionu" -napisano w uzasadnieniu.

Decyzje o wsparciu będą wydawane na czas oznaczony (nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 15). Im wyższa intensywność pomocy publicznej w regionie, tym dłuższy będzie okres zwolnienia. 

Resort rozwoju deklaruje, że przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej wydane na gruncie ustawy o SSE będą działać w jej reżimie prawnym do końca 2026 r. Tym samym zostaną zachowane wszystkie nabyte przez nich prawa. Warunki uzyskania pomocy mają zależeć m.in. od stopy bezrobocia w powiecie. Będą dostosowane do wielkości przedsiębiorcy. 

Projekt zakłada zastąpienie dotychczasowego wsparcia w ramach ustawy o SSE oraz likwidację "długotrwałej i obciążającej przedsiębiorcę" procedury zmiany granic specjalnych stref ekonomicznych, a także ograniczenie 25 000 ha, na których można uzyskać wsparcie.

"Zaprojektowany w ustawie system wsparcia w postaci prawa do uzyskania przez przedsiębiorcę zwolnienia od podatku dochodowego stanowić będzie ważne i skuteczne narzędzie zachęcające przedsiębiorców do inwestowania na terenie całego kraju"-zaznaczają w uzasadnieniu pomysłodawcy projektu. Według Oceny Skutków Regulacji, ustawa niesie za sobą rozwój nowych inwestycji na terenach wszystkich samorządów oraz spadek bezrobocia. 

Nowa ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Według uzasadnienia, pod koniec grudnia 2016 r. przedsiębiorcy mieli 2263 ważne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Wartość zainwestowanego kapitału wyniosła łącznie ok. 112,3 mld złotych. Inwestorzy zatrudniali w sumie ponad 332 tys. pracowników.

yenn/Fronda.pl