"Polska literatura błyszczy w Europie. Ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru"-podkreślił w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej. Pisarka odebrała dziś Literacką Nagrodę Nobla. 

Ceremonię wręczenia Nagród Nobla w sztokholmskiej filharmonii transmitują największe telewizje w Polsce. Autorka "Biegunów" jest piątą polską laureatką w dziedzinie literatury. Olga Tokarczuk odebrała dyplom i złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 r.

"Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice"- podkreślił w laudacji Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej. Jak zauważył, "polska literatura błyszczy w Europie".

"Ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci"- podkreślał Waesterberg w laudacji na cześć polskiej noblistki. Jak mówił przedstawiciel Akademii Szwedzkiej, Olga Tokarczuk w swojej twórczości umiejętnie łączy "twardą rzeczywistość z ulotną nierealnością", a jej dzieła cechuje również "wnikliwa obserwacja i zafascynowanie mitologią". Te cechy, zdaniem Waesterberga,  "czynią z niej jednego z najbardziej oryginalnych prozaików naszych czasów, postrzegających rzeczywistość na nowe sposoby". -

"Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny: "o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata"-wskazał laudator.