50 wynalazków prezentują naukowcy z Polski na międzynarodowych targach w Brukseli. Nasi rodacy walczą też o nagrody jury, które ogłosi werdykt dziś wieczorem. Do belgijskiej stolicy przyjechało ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów.

Naukowcy z Polski zaprezentowali wynalazki z różnych dziedzin - medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki. Arkadiusz Miążek z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu zaprezentował specjalne testy dla psów. "Szybka diagnostyka białaczki i chłoniaków u psa, a w oparciu o te same przeciwciała stworzone do tego testu można leczyć te psy" - tłumaczył Arkadiusz Maciążek.

20-letni Wojciech Żdżarski zaprezentował system, który ma ostrzegać przed zaśnięciem. Obecnie istnieją systemy, ale - jak tłumaczył młody naukowiec - stwierdzają fakt zaśnięcia. "Ten system ma działać prewencyjnie, a jest to możliwe dzięki opracowaniu kilkunastu różnych parametrów, jak: czas jazdy, czas rzeczywisty, natężenie oświetlenia, dźwięk, puls, częstość mrugnięć, długość mrugnięć. Opracowaliśmy model matematyczny, który będzie dostosowywał się do konkretnego użytkownika za pomocą wykorzystania sieci neuronowych" - dodał Wojciech Żdżarski.

Barbara Heller, organizatorka polskiego pawilonu podkreśliła, że takie targi, szczególnie dla młodych naukowców to okazja nawiązania kontaktów z firmami i instytucjami, które byłyby zainteresowane realizacją projektów. "Mogę potem realizować w praktyce swoje rozwiązania" - dodała.

dam/IAR