17.01.19, 19:34Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Polska odpowiedziała KE w sprawie Sądu Najwyższego

Polska przesłała Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Dowiedziała się o tym nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polska przesłała Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Dowiedziała się o tym nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o informację dotyczącą wdrożenia wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu ustawy i przywróceniu do pracy sędziów odesłanych na emeryturę. Dziś mijał termin przysłania miesięcznego raportu do Komisji, do czego zobowiązali Polskę sędziowie Trybunału w wyroku ogłoszonym 17 grudnia. Od tej odpowiedzi zależy, czy Komisja wycofa skargę z Trybunału.​

Jeden z polskich dyplomatów poinformował, że list do Komisji zawiera dokładny opis wprowadzonych zmian do ustawy. - To wyczerpuje wszystkie zarzuty podniesione w skardze Komisji na Polskę oraz realizuje zobowiązania. Nic dodać już się nie da - powiedział w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia jeden z dyplomatów.

Rząd w Warszawie uważa, że skoro znowelizowane przepisy odpowiadają w całości na zastrzeżenia, to Komisja Europejska powinna wycofać skargę z Trybunału. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans mówił niedawno, że decyzję w tej sprawie podejmie po przeanalizowaniu odpowiedzi Polski.

Z dotychczasowych, nieoficjalnych rozmów z unijnymi urzędnikami wynikało, że Bruksela na razie nie zamierza wycofywać skargi. Niektórzy sugerowali, ze Komisja chce poczekać na ostateczne orzeczenie, w którym Trybunał ma stwierdzić, czy ustawa o Sądzie Najwyższym naruszyła unijne prawo. To orzeczenie rozstrzygnie spór kompetencyjny, czy Komisja może ingerować w system wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich.

IAR

Komentarze

Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.01.18 1:14
Prosze opublikowac dokument. Moze uczyni to pani, ktora dowiedziala sie ... ... a moze dyplomata, ktory poinformowal ... a moze redakcja, ktora rozpowszechnia informacje o odpowiedzi ... "Polska przeslala" ? Jaka instytucja? To moja ostatnia uwaga! Zycze szczescia.