Centralny Port Komunikacyjny to ogromny impuls dla rozwoju polskiej gospodarki. Jak informuje spółka prezentując Pasażerski Model Transportowy, po uruchomieniu CPK rocznie można się spodziewać niemal 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej.

Wyjaśniono także, że będzie to wówczas 95 mln pasażerów w pociągach Intercity oraz 25 mln w regionalnych ekspresach. Pełnomocnik rządu ds. CPK i wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej:

Dzisiaj przedstawiamy Pasażerski Model Transportowy. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowy model analizy przepływu pasażerów, kształtowania się ruchu”.

Z kolei prezes spółki CPK Mikołaj Wild powiedział:

Dzięki modelowi będziemy w stanie jeszcze lepiej dostosowywać ofertę przewozową tak, abyśmy mogli jako kolej konkurować z transportem lotniczym i samochodowym”.

Spółka w komunikacie informuje, że budowa Portu Solidarność oraz nowych linii kolejowych CPK ma pozwolić na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w naszym kraju.

Najnowsze dane mówią, że uruchomienie nowego lotniska na kluczowym odcinku sieci kolejowej, który łączyć będzie Warszawę z CPK podróżować będzie każdego dnia niemal 65 tys. pasażerów.

dam/PAP,Fronda.pl