Proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka znacząco ułatwi proces repatriacji. 

Nasi rodacy przebywający za granicami Polski, szczególnie ci ze wschodu, już niedługo będą mogli w o wiele łatwiejszy sposób starać się o powrót na łono ojczyzny. Zmiany zaproponowane w nowelizacji ustawy o Karcie Polaka usprawnią proces ich powrotu do kraju, przyznania obywatelstwa, a także asymilacji.

Podstawowe założenia nowelizacji to zwolnienie potencjalnych repatriantów z wielu opłat, przyspieszenie procedury uzyskania polskiego obywatelstwa oraz wprowadzenie mechanizów, które mogą pomoc takim osobom w znalezieniu pracy w Polsce i szybszemu przystosowaniu się do życia w naszym kraju.

Projekt zakłada, że zniesione zostaną wszelkie opłaty związane z formalnościami dotyczącymi procedury repatriacji. Dotychczas złożenie wniosku o przyznanie Karty Polaka wiązało się z opłatą w wysokości kilkudziesięciu euro, zaś złożenie wniosku o przyznanie obywatelstwa wymagało już opłat równych 500 euro. 

Karta Polaka do tej pory wydawana tylko w konsulatach teraz ma być wydawana również przez wojewodów, co może ułatwić procedurę wielu Polakom, przede wszystkim tym z Białorusi. 

Wg proponowanych zmian osoba posiadająca Kartę Polaka mogłaby się ubiegać o obywatelstwo już po roku zamieszkiwania w Polsce.

Oczywiście dalej obowiązywać będą warunki, które trzeba będzie spełnić, by otrzymać Kartę. Dwa podstawowe to udowodnienie związków z Polską (to jest polskich korzeni), a także wykazanie biernej znajomości języka polskiego.

Projekt ustawy przewiduje również ulgi i ułatwienia finansowe dla przedsiębiorców, którzy przez okres 24 miesięcy zatrudnialiby repatriantów. 

emde/"Rzeczpospolita"