Do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich zapraszano w szczególności te pary, które w tym roku obchodziły lub będą obchodzić okrągłą rocznicę ślubu. W niektórych parafiach proboszczowie wysyłali do takich małżonków imienne zaproszenia, w innych zapraszali ich osobiście lub z ambony. W niektórych wspólnotach zaproszenie pojawiało się dodatkowo na parafialnej stronie internetowej. W zależności od wielkości parafii ślubną przysięgę odnowiło od 45 do 330 par małżeńskich. Inicjatywę chwalą zarówno wierni, jak i proboszczowie.



„To już trzecia parafia, w której organizuję uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Z obserwacji i doświadczenia mogę powiedzieć, że takie spotkania wzmacniają więź małżonków z parafią. Podczas wizyt duszpasterskich często słyszę, że dostając specjalne zaproszenie od proboszcza czują się dowartościowani, mniej anonimowi. Dla wielu to okazja do bardziej duchowego przeżycia rocznicy ślubu. Są tacy, którzy nie skorzystali z sakramentu pokuty w czasie Adwentu, a przed odnowieniem przyrzeczeń przyszli do konfesjonału. To budujące” – mówi ks. Rafał Wnuk, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Inowrocławiu.



Inicjatywę chwali także ks. Mariusz Misiorowski, proboszcz parafii św. Filipa i Jakuba w Gozdowie, który po wspólnej modlitwie zaprosił małżonków na szampana i tańce.

„Zorganizowałem takie spotkanie po raz pierwszy i przyznam, że byłem zaskoczony zarówno zainteresowaniem, jak i wzruszeniem małżonków podczas uroczystości. Cieszę się, że uczestniczyli w niej tak licznie i że cześć z nich wyraziła chęć zaangażowania się w działalność prorodzinną. Myślę, że takie spotkania to dla małżonków okazja, by podziękować sobie nawzajem, a dla parafii sposobność, by podziękować małżonkom” – przyznaje ks. Misiorowski.



Spotkania co roku organizuje także ks. kan. Andrzej Ziółkowski, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży. Jak mówi, wpisały się już na stałe w kalendarz parafialnych uroczystości.

„Małżonkowie bardzo chętnie i licznie odpowiadają na moje zaproszenie. Są wśród nich tacy, którzy przychodzą co roku bez pisemnej zachęty. To cieszy i świadczy o tym, że taka uroczystość jest w parafii potrzebna” – dodaje ks. Ziółkowski.



Uroczystości odnowienia przyrzeczeń małżeńskich odbywają się od 2004 roku przy okazji świąteczno-noworocznych spotkań bp. Bogdana Wojtusia z członkami Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego. Jak tłumaczy inicjator przedsięwzięcia, ks. kan. Franciszek Jabłoński z Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, mają one dwa zasadnicze cele. Pierwszy to podkreślenie wagi małżeństwa jako sakramentalnego związku kobiety i mężczyzny, a także duchowe umocnienie małżonków. Drugi to promocja działalności doradców życia rodzinnego i zachęcenie małżeństw do zaangażowania w realizowane przez nich zadania.



Przedsięwzięcie odbyło się w archidiecezji gnieźnieńskiej już po raz ósmy. Spotkania zorganizowano w parafiach w: Gnieźnie, Chodzieży, Wągrowcu, Gozdowie, Inowrocławiu, Murowanej Goślinie, Trzemesznie, Wronczynie, Szymanowicach, Damasławku. Uczestniczący w nich małżonkowie otrzymali indywidualne błogosławieństwo bp. Bogdana Wojtusia oraz pamiątkę odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Wiele małżeństw powtarzało ślubną przysięgę wspólnie z dziećmi i w obecności wnuków.



Od 2004 roku odnowienie przyrzeczeń małżeńskich odbyło się w 60 parafiach w niemal wszystkich dekanatach archidiecezji gnieźnieńskiej. Ślubną przysięgę odnowiło łącznie ponad 16 tysięcy par małżeńskich.

 

KAI