09.04.20, 12:15Fot. via Pixabay

Poruszający list biskupów do kapłanów: Czas, który teraz przeżywamy, jest dla nas wielką tajemnicą...

Modląc się razem, chcemy prosić o łaski Ducha Świętego, by móc lepiej rozeznać stojące przed nami zadania i wspólnie zaangażować się w ich realizację. Z naszej strony pragniemy uczynić wszystko, co potrzebne, aby wspomóc Was, parafie i wspólnoty w tym trudnym okresie – czytamy w liście Prezydium Episkopatu do kapłanów na Wielki Czwartek. Biskupi podziękowali duchownym za troskę o chorych, cierpiących i samotnych oraz za modlitwę i podejmowane w czasie epidemii inicjatywy.

Czas, który teraz przeżywamy, jest dla nas wielką tajemnicą, którą trudno obecnie odczytać. Ufamy, że w przyszłości lepiej i głębiej ją zrozumiemy. Jednak już dziś pragniemy ją przeżywać w duchu pokory i wiary” – napisali biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. „Ta właśnie Pascha – Jezusa i Kościoła – jest dla nas podstawowym światłem i zaczynem, by odnowić i przyjąć sens naszego życia i towarzyszących nam wydarzeń” – czytamy w liście. „Możliwe, że te szczególne Eucharystie, które przeżywamy w ogromnym osamotnieniu i wyciszeniu oraz czas przeżyty na adoracji eucharystycznej, staną się zaczynem odnowy naszej obecności i posługi w życiu diecezji, parafii, wspólnot życia konsekrowanego i w domach formacyjnych” – napisali biskupi.

Prezydium Episkopatu wyraziło ból z powodu obecnych ograniczeń w sprawowaniu liturgii i w bezpośrednim kontakcie z wiernymi. „Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy razem celebrować Mszy Krzyżma i odnawiać w katedrze przyrzeczeń kapłańskich” – napisali biskupi. „Z bólem serca przyjmujemy wiadomości o zarażeniu, chorobie i śmierci tysięcy osób na całym świecie oraz o przebywających w szpitalach zakaźnych w oddaleniu od bliskich” – czytamy w liście. Biskupi zwrócili też uwagę na trudne konsekwencje społeczne epidemii, jak kwarantanna, zawieszone zajęcia w szkołach, przymusowe urlopy i zatrzymanie życia kulturalnego.

Pisząc o niepokoju i lęku, jaki wywołuje obecna sytuacja, przywołali niedawne słowa Ojca Świętego Franciszka ze wspólnej modlitwy w intencji oddalenia epidemii: „Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem”.

W duchu tych słów Prezydium Episkopatu wyraziło wdzięczność kapłanom za postawę miłości i ofiarną posługę w trudnych okolicznościach. Biskupi podziękowali zwłaszcza za troskę o chorych, starszych, cierpiących i samotnych, a także za modlitwę za tych, którzy się nimi opiekują. Wyrazili też wdzięczność za konkretne zaangażowanie w pomoc osobom będącym w kwarantannie, za jałmużnę wielkopostną wspierającą finansowo wiele dzieł, za zorganizowanie internetowych rekolekcji, telefonów duszpasterskiego wsparcia oraz stworzenie możliwości wspólnej modlitwy przez Internet. Jednocześnie podziękowali za zrozumienie i stosowanie się do rozporządzeń kościelnych i państwowych. Poprosili „o trwanie na osobistej modlitwie i o ofiarowywanie przeżywanych cierpień w intencji zatrzymania epidemii i ograniczenia jej negatywnych skutków”.

Biskupi podkreślili w liście, że w doświadczeniu obecnego czasu nie można iść samemu lub w małej grupie osób. „Chrystus gromadzi nas wokół Siebie i obdarowuje nas sobą – Kościołem” – napisali. Przywołali też słowa papieża Franciszka o tym, że w sytuacji pandemii „jesteśmy zachęceni do odkrycia na nowo i do pogłębienia wartości komunii jednoczącej wszystkich członków Kościoła”.

Biskupi zapewnili kapłanów, że jako pasterze Kościoła w Polsce chcą razem z nimi podjąć wyzwania obecnego czasu. „Wspólnie prośmy Boga, abyśmy mogli ukierunkować wszystkie nasze pragnienia, zamiary, czyny i posiadane dobra jedynie do dyspozycji miłosiernego Pana” – napisali. Zachęcili też do modlitwy za cały Kościół w Polsce.

Episkopat.pl

 

Komentarze

Robert2020.04.14 17:30
Prymas Tysiąclecia się w grobie przewraca jak widzi to jak hierarchowie Kościoła sprzedają swoje owce. "Trzeba się bardziej bać Boga niż ludzi", a oni co, pochowali się po swoich "pałacykach" zamiast dawać ludiom nadzieję i ich wspierać. Poddali się bez głosu sprzeciwu za chwilę zamkną całkowicie kościoły a oni przytakną, że tak trzeba - hańba.
Wilcy w owczej skórze2020.04.10 10:19
Tchórze, tchórze, tchórze. Zdrajcy. Pozostawiacie lud Boży bez pasterzy, którym zakazujecie sprawowania Świętych Obrzędów. Zostaniecie za to rozliczeni, przez swojego Przełożonego... Do Kościoła nie wolno wchodzić, do Bidry i Lidla - no problem. Oddaliście bez walki swoje i nasze dusze na pożarcie. Hańba wam.
KATOLIK2020.04.10 8:42
Siejecie panikę, szanowni biskupi. Ten list ma was podbudować, ale to wy wygoniliście wiernych z kościoła, a do chorych wcale nie przychodzicie, tylko wyjątkowo, gdy ktoś jest już umierający - taką informację podano w ogłoszeniach w moim kościele. Nie jesteście pasterzami, lecz najemnikami pochowanymi w swoich plebaniach, kuriach i klasztorach. Wiernych zostawiliście na pastwę losu, a całe duszpasterstwo prowadzicie na odległość, przez internet. Pan Bóg was rozliczy.
R2020.04.9 23:48
kolejki przed sklepami gdzie ludzie kupują nawet w nocy i puste kościoły katolickie pokazują, że ludzie niczym się w tych kościołach nie karmili duchowo i niewielka to dla nich różnica celebrować zakupy czy słuchać kapłanów którzy mówią o sobie że są jedynymi pośrednikami do Boga; czas aby Bóg oddzielił chwasty od zboża - religie prawdziwą od fałszywej, ludzi karmiących się słowem Bożym od tych co żyją samym chlebem... tych co służą Bogu od tych co służą sobie, ludzi emocjonalnych pustych rytuałów religijnych od doświadczających Bożego Ducha - tych co modlą się sami od tych co za modlitwy płacą
anonim2020.04.9 19:43
Dla was biskup ten czas ne jest tajemnicą, doskonale wiece, co robicie. Baal jest zachwycony razem z wami.
Totustuus2020.04.9 16:17
Trevignano Romano 8 kwietnia 2020 r Przesłanie Jezusa o 17.50 Dzisiaj [Wielka Środa] był dniem, w którym Judasz zdradził Mnie pocałunkiem. Spacerując po mieście, faryzeusze patrzyli na Mnie z pogardliwą wyższością , pychą i arogancją , w ten sposòb także i dzisiaj Mój kościół Mnie zdradza, spoglądając na Mnie w sposòb powierzchowny; dochodzi do tego że wielcy teologowie blokując dostęp do kościołòw, rozpraszają Moją trzodę. Córko moja, taka jest historia Wielkiej Środy i czasów obecnych ; wkrótce otrzymacie Ostrzeżenie, da wam ono możliwość wyboru między Miłością do Mnie lub Szatana. Potem kule ognia spadną na ziemię i będzie to dla was najgorszy moment, ponieważ nadejdą wszelkiego rodzaju katastrofy. Moja Matka będzie was chronić, umieszczając was pod swoim Błogosławionym płaszczem, nie lękajcie się. Wszystkich was błogosławię w imię Ojca w imię moje i Ducha Świętego, Amen ”.
nie bądź kolejnym frajerem2020.04.9 14:38
"Vivian" you stupid homo jew cunt! Nie wyszedł numer z "filmami online" to teraz próbują Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji i jakieś mendy polsko-języczne wpuścić frajera w maliny inaczej. NIE DAJ SIĘ WROBIĆ W TE "ZARABIANIE". OCZYSZCZĄ CI KONTA! JEDYNI CO ZAROBIĄ TO ONI, A CIEBIE WYSZYKUJĄ NA DOBRE.
Felek2020.04.9 14:05
Co Kosciól dal ludziom? To niezykle zamozna instutucja. Szcczegolnie w Polsce gdzie nie placa podatkow a ziemie dostaja za bezcen. Dotego dochodza niezliczone datki ofiary czy milonowe wsparcie i=od obecnego rzadu. W jaki sposob kosciol pomogl ludziom finansowo w tych trudnych czasach? Czy kosciol potrafi tylko brac? Nie wspomne tu o Rydzyku ktory zebrze zawsze- czy to w czasach kryzysu czy prosperity. Czy Kosciol wspomogl zakup nowych maseczek, repsiratorow? Pomogl szpitalom w jakis sposob lub chorym, ludzim bez pracy? Czy tylko wyciaga reke po wiecej?
stanley2020.04.9 19:56
Felek, troszkę więcej czytaj.Powtarzane w kółko frazezy. Kościół to wszyscy ochrzczeni. Tobie pewnie chodzi o duchownych. Więc co rusz słychać o zrzutach duchownych na różne potrzebne środki. Wielu nie trąbi dookoła, że coś tam ofiarowali. Wszyscy musimy się zmobilizować do wsparcia.
lucek2020.04.9 13:50
Biskupi, dawniej heroizmem było oddawanie życia za wiarę a u was heroizmem jest dopuszczenie sekretarza z kolacją i to wyposażonego w maskę i po testach
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.9 13:28
Hej, Zacznij zarabiać prawdziwe pieniądze w domu Dosłownie nic nie robiąc! --  https://inwestcrypto.com.pl -- Nie pytaj jak- Zobacz na własne oczy! Wystarczy się zapisać tutaj: --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wpłacić pierwszy mały depozyt 1000zł A analitycy zrobią wszystko już za Ciebie! W ciągu dnia można otrzymać zwrot!
tomek2020.04.9 12:56
Po raz pierwszy w historii, hierarchia KK zamknęła kościoły z powodu strachu, zabierając ludziom nadzieję która od zawsze była w tych miejscach. I pewnie ten zaszczepiony strach pozostanie wśród znacznej ilości wiernych.
mirek2020.04.9 12:41
Jeżeli biskupi to lekarze dusz i sumień to niestety pracują tylko na odległość w przestrzeni wirtualnej. Powinni brać przykład ze służby lekarzy realnych.