Muzeum Narodowe w Warszawie na swoim profilu facebookowym przedstawiło kilka staropolskich sposobów wykorzystania wielkanocnych palm:

- wychłostanie palmami służy kobiecej urodzie, mężczyznom zaś zapewnia siłę i odwagę
- połkniecie bazi leczy bóle gardła, płuc, głowy
- włożony w ziemię krzyż z gałązek palmy chroni przed szkodnikami i zapewnia urodzaj
- palma postawiona w kominie lub oknie chroni przed piorunami
- bydło wypędzone przy pomocy palmy na pierwszy wiosenny wypas będzie dawać więcej mleka.

Według Barbary Ogrodowskiej autorki książki „Zwyczaje obrzędy i tradycje w Polsce”; palma wielkanocna to najczęściej wiązanka z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych puszystymi kitami trzciny wodnej, kwiatami i wstążeczkami. Do palmy wkłada się także rośliny "wiecznie żywe", np. cisnę, gałązki borówek, bukszpanu, tuję, barwinek. Palmę wielkanocną święci się w kościele, a następnie obnosi w uroczystej procesji.

W centralnej i wschodniej Polsce po powrocie z kościoła dla zdrowia, siły, dostatku i urody uderzano się lub chociaż tylko dotykano palmą. Robiły to przede wszystkim dzieci i młodzież, wołając: "Palma bije, nie ja biję, za tydzień wielki dzień, za sześć dni Wielkanoc!". Palmy używano w wielu zabiegach hodowlanych, pasterskich i rolniczych: przeniesionymi z kościoła palmami kropiono dom i obejście, bydło w oborze, gładzono boki krów; nad ich głowami kreślono palmami znak krzyża; przynajmniej jedną bazię dawano do połknięcia krowom i owcom itp.

Na Pomorzu i Kaszubach rybacy przywiązywali kawałki palmy do swych sieci w intencji bezpiecznych i obfitych połowów. Kawałki palmy na wiosnę podkładano pod lemiesz pługa, w pierwszą zaorywaną skibę ziemi i dodawano do siewnego ziarna na dobry urodzaj.

Ziemi Sądeckiej, a także w okolicach Bochni i Wieliczki, z rozebranych na części palm robi się kropidełka do świecenia pól w Poniedziałek Wielkanocny oraz krzyżyki, które wbija się w skiby na urodzaj.

Na Podhalu kładzie się kawałki palm w zagony lnu i ziemniaków w celu ochrony przed klęskami żywiołowymi. Palmę przechowuje się z szacunkiem, wkłada za święty obraz, aby strzegła dom od wszelkiego złego i użyczała mu błogosławieństwa Bożego. Cząstki palm wkładano pod strzechę, a krzyżyk zrobiony z nich przybijano na drzwiach wejściowych, na wrotach stodół i obór.

Dotychczas palmy są elementem świątecznego wystroju mieszkań, stołów wielkanocnych, a także stoisk i witryn sklepowych – pisze Ogrodowska.

JW