Islamscy bojownicy z terrorystycznej grupy ISIS od wielu dni prowadzą ofensywę na terytorium Iraku. Wcześniej działali w Syrii walcząc przeciwko rządowi al-Asada.

Teraz ogłosili, że na części terytoriów Syrii i Iraku powstanie kalifat – Państwo Islamskie. Kalifem został ogłoszony przywodca ISIS, Abu Bakr al-Bagdadi. Ma być od teraz znany jako kalif Ibrahim.

Jednocześnie rządowa armia Iraku prowadzi akcję przeciwko terrorystom, starając się odbić północne miasto Tikrit, kontrolowane przez bojowników ISIS.

Celem bojowników jest utworzenie bytu państwowego, które restytuuje kalifat i narzuci swoim obywatelom zasady fundamentalistycznego islamu. Grupa ISIS ma charakter sunnicki.

Eksperci uważają, że proklamacja Państwa Islamskiego może być wyłącznie gestem propagandowym, bo terroryści nie mają jeszcze dość sił, by utrzymać swoją władzę na zajętych terenach. Jednak hasło restytucji kalifatu ma ogromną siłę oddziaływania; jest więc prawdopodobne, że terrorystów ISIS wesprze teraz wielu muzułmanów z całego świata, chcąc zrealizować marzenie o fundamentalistycznym państwie.

Terroryści opublikowali film wideo, w którym wzywają teraz wszystkich muzułmanów do wierności nowemu kalifowi oraz do „odrzucenia demokracji” oraz innych wytworów zachodniej kultury.

Kalifat to byt państwowy rządzony przez człowieka będącego zarazem liderem religijnym, jak i politycznym. Ma być on bezpośrednim następcą Mahometa. Uznaje się, że pierwszy kalifat powstał po śmierci proroka islamu w 632 roku. Z kolei ostatni szeroko akceptowany kalifat został zniesiony przez Kemala Ataturka w 1924 po upadku Imperium Osmańskiego.

pac/bbc