Na początku 2013 roku hiszpańscy księża, wychodząc naprzeciw Nowej Ewangelizacji stworzyli w serwisie społecznościowym Twitter.com profil @CursasOnline, którego głównym zadaniem jest zebranie wszystkich hiszpańskich księży ćwierkających w wirtualnej społeczności.

Powołanie do istnienia profilu @CurasOnline nie obiło się w Polsce bez echa. Odpowiedzią polskich duchownych było stworzenie profilu @duchowni który jest odpowiednikiem hiszpańskiego konta.

Założycielami polskiego profilu jest pięć osób: Paweł Witkowski SJ, przebywający w Rzymie Paweł Kowalski SJ, ks. Piotr Studnicki, doktorant na wydziale Komunikacji Społeczno - Instytucjonalnej Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie, ks. Damian Noga z archidiecezji przemyskiej oraz diakon Łukasz Przelazły z diecezji włocławskiej.

Konto @duchowni bardzo szybko znalazło akceptację i uznanie wśród społeczności 140 znaków. Wynikiem tego jest ciągle rosnąca liczba followersów, których na chwilę obecną jest już 620.

Pozytywnym zaskoczeniem dla osób tweetujących jest aktywność profilu, na którym regularnie pojawiają się nowe tweety.

Jednak niewątpliwie największą niespodzianką i zaskoczeniem dla społeczności 2.0 są prowadzone od 18 do 24 marca 2013 prawdopodobnie pierwsze rekolekcje na Twitterze! Pomysł rekolekcji zrodził się na jednym ze spotkań organizacyjnych moderatorów profilu, które co jakiś czas odbywają się na Skype. Cel 140 znakowych rekolekcji to przede wszystkim chęć dotarcia z Chrystusem do jak największej ilości osób. To swoistego rodzaju „dziedziniec pogan”, na którym spotykają się ludzie z różnymi poglądami i różnym patrzeniem na świat i Boga.

Tytuł rekolekcji również jest niebagatelny, ponieważ nosi on taką samą nazwę jak kompozycja autorstwa Krzystofa Pendereckiego- Siedem Bram Jerozolimy.

Siedem Bram Jerozolimy, czyli siedem  "miejsc" spotkania Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem.

Rekolekcje prowadzi około 20 duchownych mieszkających w Polsce i poza granicami kraju. Zróżnicowanie jest niesamowite, ponieważ wśród ćwierkających księży znajdziemy m.in. o. Jana Górę OP znanego z Lednicy, ks. dr Janusza Chyłę, dogmatyka i wicerektora WSD w Pelplinie czy ks. Bartłomieja Parysa, salwatorianina pracującego w Irlandii, który na potrzeby rekolekcji stworzył stronę internetową. Znajdują się na niej wszystkie tweety z rekolekcji. Strona stworzona przez misjonarza z Irlandii jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie posiadają profilu na Twitter.com  a przejawiają chęć śledzenia rekolekcji.

Każdy dzień twitterowych rekolekcji ma przypisaną tematykę, od której tweetujący duchowni nie powinni odbiegać.
 
Tematy dni:
1. spowiedź
2. cierpienie
3. modlitwa
4. wspólnota
5. seks
6. cisza
7. Eucharystia
 
Duchowni przez cały dzień umieszczają tweety dotyczące kolejnych tematów: w poniedziałek ćwierkają o spowiedzi, we wtorek o cierpieniu... itd.

dk. Łukasz Przelazły

oprac. eMBe