07.08.14, 10:13Biblia (fot.Alamy/Flickr)

Prawnicy chcą składać przysięgę odwołując się do Boga. I bardzo dobrze!

To bardzo mądra i zdroworozsądkowa petycja. Dlaczego? Gdyż składana przysięga prawnicza z odwołaniem się do najwyższej instancji, czyli Boga przypomina wszystkim, że pragnie się wykonywać powierzone zadanie w oparciu o obiektywną prawdę i wartości. Dla osób wierzących to nic innego jak danie świadectwa, że człowiek jest z natury grzeszny i nieustanie musi walczyć o to, by krzewić obiektywne dobro wokół siebie. Dla osób niewierzących, taka przysięga uprzytamnia, że istnieje świat obiektywnych wartości, dobrych dla wszystkich ludzi, i to ten świat należy za wszelką cenę celebrować.

Prawnicy chcą, by ich przysięga wyglądała tak samo jak sędziów i prokuratorów, czyli by można na końcu przysięgi dodać słowa: „Tak mi dopomóż Bóg". - Założenie, że istnieją jakieś korporacje, których członkowie nie mają prawa dodawać formuły "Tak mi dopomóż Bóg" do tekstu ślubowania, jest nieporozumieniem. To jest formuła, obecna i w ślubowaniu poselskim, prezydenta RP oraz rzecznika praw obywatelskich – wyjaśnia w rozmowie z KAI prof. Andrzej Zoll. - Nie ma więc żadnego powodu, by istniały zawody, wykluczające taką formułę. Utrzymanie dotychczasowego stanu byłoby więc dyskryminacyjną regulacją, a dodanie jej to wyrównanie praw. Nie ma żadnego powodu aby te zawody były dyskryminowane pod tym względem.

Polscy prawnicy uruchomili akcję zbierania podpisów pod petycją o zmianę ustawodawstwa. W apelu kierowanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałek Sejmu Ewy Kopacz, marszałka Senatu, premiera oraz ministra sprawiedliwości prawnicy piszą, że pozbawienie m.in. adwokatów i radców prawnych możliwości odwołania się do Boga „stanowi ewidentną niespójność systemu prawa i nie jest zgodny z art. 25 Konstytucji, który gwarantuje swobodę wyrażania poglądów religijnych w życiu publicznym". - Złożenie ślubowania jest w pracy prawnika nadal szczególnie ważne. Stąd też warto, by osoby składające ślubowanie mogły się odwołać do tego, co najistotniejsze w ich systemie wartości – w przypadku osób wierzących zatem także do wiary w Boga – argumentują prawnicy. - Będzie to wyraz słusznego włączenia indywidualnych przekonań religijnych do publicznego zobowiązania o charakterze prawnym, a efektem może być tylko wzmocnienie działania na rzecz dobra wspólnego, na którym przecież zależy wszystkim członkom społeczeństwa”.

Petycję przygotowaną przez Stowarzyszenie Ars Legis im. św. Ivo Helory podpisało na razie 630 prawników z całej Polski. Wśród nich m.in. prof. Wojciech Dajczak z Poznania, prof. Andrzej Borodo z Torunia czy prof. Andrzej Zoll.

Treść petycji wraz z uzasadnieniem prawnicy umieścili w Internecie na stronie: www.petycja.arslegis.org.pl.

Sebastian Moryń

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

anonim2014.08.7 11:12
" Dla osób niewierzących, taka przysięga uprzytamnia, że istnieje świat obiektywnych wartości, dobrych dla wszystkich ludzi, i to ten świat należy za wszelką cenę celebrować." Prosze Pana, dla wlasnego dobra warto byloby zeby przemyslal Pan sprawe i znalazl jakis wiarygodniejszy i mniej emocjonalny argument, dlaczego to odwolanie jest dobre. Otoz smiem twierdzic, ze ludziom niewierzacym ta przysiega nie uswiadamia nic, poza faktem, ze sklada taka przysiege ktos wierzacy. I tylko tyle. Kazdy ma jakies wartosci i kazdy wierzy w jakas prawde. I niekoniecznie wszyscy w te sama! Poza tym sama wiara w Boga jeszcze nie czyni czlowieka dobrym i przestrzegajacym wartosci. Osobiscie w glebokim powazaniu mam, czy ktos sie odwoluje w swoich przysiegach do Boga czy nie. Raczej podejrzewam w takich wypadkach dzialanie pod publiczke. O wiele wazniejsze dla mnie jest, czy ten ktos jest przyzwoitym czlowiekiem, czyli czy szanuje inne zycie (w tym rowniez zycie zwierzat) szanuje odrebnosc innych ludzi (w tym ich poglady, pochodzenie etniczne, plec i orientacje seksualna inna niz wlasna) dopoki nikogo nie krzywdza, i nie probuje manipulowac innymi dla osiagniecia swoich partykularnych celow . Nie wierze, ze jest Pan tak ograniczony, zeby uznawac, ze monopol na bycie przyzwoitymi ludzmi byli tylko wierzacy:) A w obszarze zawodowym, wazne, zeby oprocz bycia przyzwoitym czlowiekiem ten ktos byl dobrym fachowcem i znal sie na swojej robocie. A to, zapewniam Pana, takze nie zalezy od deklaracji wiary.
anonim2014.08.7 11:30
@Piogal;!!!! Kiedy przestaniesz bredzić, niczym bezmózgi, czerwony tłumok??? "Myślisz", że polscy prawnicy mogli mieć na myśli przysięgę na Allacha!!!??? NIEUKU!!!! Od kiedy to ktokolwiek wzywa na pomoc "wizję boga, jaką przedstawia np. deizm"!!!???? Walnij się w ..... (ty masz głowę, czy tylko głowoidalną narośl?) i wbij sobie do..... głowy , że deista nie odnosi się do Boga - ani tym bardziej do Jego wizji!!!!!! Przysięga jest aktem religijnym, a deista nie jest religijny. Nie uczyli tego na kursach??
anonim2014.08.7 11:33
Towarzysze dyżurni, chyba oczywiste, że ateista nie będzie przysięgał na Boga w którego nie wierzy. Chodzi o to, aby wierzący mieli taką możliwość.
anonim2014.08.7 12:33
Cham i prostak o znanej wszystkim ksywie "piogal". Stawia pytania: 1. Kto to jest Bóg? 2. Co to jest prawda? I bardzo dobrze, że nawet takie chamy i prostaki jak "piogal" stawiają tak poważne pytania. Tyle tylko, że sposób stawiania tych pytań wyklucza takich ignorantów jak "piogal" z możliwości prowadzenia sensownej debaty na tego rodzaju tematy. Nie chodzi tu nawet o chamstwo i prostactwo "piogalów". Chodzi tu raczej o kompletny brak merytorycznego przygotowania z zakresu takich dyscyplin naukowych jak filozofia czy teologia ze strony takich niedouczonych "mędrków" jak "piogal". Uczyć się Piogalu! Uczyć się! A dopiero potem zabierać się za formułowanie poważnych pytań filozoficznych czy teologicznych.
anonim2014.08.7 13:45
za głupi jesteśmy? Twoje wpisy tępaku wskazują wyraźnie że nie masz żadnego monoplu na mądrość ani tym bardziej nie masz żadnego merytorycznego przygotowania do prowadzenia rozmów na tematy filozoficzne czy tym bardziej teologiczne. W tych dziedzinach jesteś zerem absolutnym. Nie masz w tych sprawach ani wiedzy, ani wykształcenia ani nawet nie dysponujesz żadnymi własnymi przemyśleniami, które mógłbyś w sposób sensowny przedstawić światu. Na frondzie popisujesz się powtarzanymi na okrągło durnowatymi hasełkami bez jakiejkolwiek zdolności do uzasadnienia czy rozwinięcia zawartych w nich treści. Obrażasz przy tym ludzi, którzy w tych sprawach są specjalistami często światowej klasy. Wypowiadaj się "doktorku z chemii" z podrzędnego uniwersytetu na temat najnowszych odkryć chemicznych, to może Cię posłuchamy. W kwestiach dotyczących zagadnień filozoficznych czy teologicznych jesteś zerem absolutnym. Czas najwyższy "doktorku" abyś to w końcu zrozumiał. Twoje chamskie, impertynenckie wypowiedzi tylko Cię tutaj kompromitują i ośmieszają. Wstydź się "doktorku"!
anonim2014.08.7 15:04
i dobrze Bóg Honor Ojczyzna Prawda = życie
anonim2014.08.7 15:29
A co to zmienia? Jak katolik nie wypowie "Tak mi dopomóż Bóg", to już nie będzie moralnie działał? Moralność obowiązuje dopiero od wypowiedzenia tych 4 słów?
anonim2014.08.7 16:10
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Mt 5,6.8
anonim2014.08.7 16:43
Rozumiem że kodeksy idą w kąt prymat ma 10 przykazań
anonim2014.08.7 17:16
Przysięga składana na Biblię ma sens i jest logiczna. Wyobrażacie sobie składanie przysięgi na dzieła Marksa i Engelsa?
anonim2014.08.7 17:20
Ta inicjatywa Prawników jest następstwem degradacji prof. Chazana. Jest to bardzo duży policzek, zadany środowiskom lewicowym.
anonim2014.08.7 20:46
Gorow Smarkaczu Skończyłeś już dzisiaj czytać kalendarz liturgiczny..? Jeśli nie skończyłeś, to zacznij od początku. Za wypowiedzi Gandalfa, to Ty się raczej nie zabieraj za wysokie progi na Twoje nogi. Brak CI nie tylko wykształcenia, wiedzy i erudycji. Brak Ci nawet humoru, dowcipu, wyobraźni i polotu. Posiadasz za to w nadmiarze to wszystko co posiada każdy postubecki politruk: tępotę młotka, ciężar kafara i upór osła. Nie zabieraj się za ocenę wypowiedzi Gandalfa, bo każda jego wypowiedź wdeptuje w błoto takich "Szlachetnych Panów" jak Ty .Tani cwaniaczku o setce loginów i żadnym obliczu.
anonim2014.08.7 21:31
Gorow Za cienki jesteś w rozumku aby oceniać moją klasę. Słabo pamiętam jakąś swoją dyskusję z niejakim Jennerem. Nie pamiętam abym kiedykolwiek przed nim uciekał. Anonymous nie jest zdolny do poprowadzenia jakiejkolwiek dyskusji, ponieważ z każdej dyskutowanej tezy robi dziesięć nowych tez, z których każda jest tezą otwierającą nową dyskusję. Skutkiem takiej "metody dyskusji" z każdym wpisem Anonymousa ilość dyskutowanych tez wzrasta w postępie geometrycznym bez możliwości zakończenia dyskusji jakąkolwiek konkluzją. Stąd mówienie o jakiejś mojej "ucieczce" jest wytworem Twojej chorej wyobraźni smarkaczu. Na żadne osły nie wsiadam, tylko traktuję je "kijem rozumu". "Ujeżdżaniem rumaków" też się nie zajmuję. Zawsze twardo stoję na ziemi. opierając się na własnych nogach. To że wdaję się w zabawne dla mnie polemiki z postubeckimi politrukami świadczy jedynie o tym, że w najmniejszym stopniu nie boję się ich durnotek, ich cwaniactwa oraz ich zakłamanej argumentacji i z większym lub mniejszym powodzeniem systematycznie się z nimi rozprawiam. :)
anonim2014.08.7 21:51
Gorow Smarkaczu Ja nie jestem Twoim nauczycielem a Ty nie jesteś moim uczniem, Poniał tawariszcz smarkacz? Ja tutaj na Frondzie jestem Gandalfem a Ty jesteś tylko tanim postubeckim prowokatorem. I tego się trzymajmy tawariszcz smarkacz. Nie rozumiesz na czym polega różnica miedzy Bogiem Starego Testamentu a Bogiem Nowego Testamentu? Ja rozumiem że Ty tego nie rozumiesz. Ale w dalszym ciągu nie rozumiem w jaki sposób rozumny przecież człowiek może robić z siebie takiego idiotę jakiego Ty z siebie robisz! Poniał tawariszcz idiota..?
anonim2014.08.7 22:04
Gorow Smarkaczu. Pytasz mnie w jaki sposób robisz z siebie idiotę? Odpowiadam: Robisz z siebie idiotę w sposób koncertowy! Poniał tawariszcz smarkacz?
anonim2014.08.7 22:28
AirWolf Poważni ludzie będą składać przysięgę z dopowiedzeniem: tak mi dopomóż Bóg. Palanty i pajace Twojego pokroju będą składać przysięgę z dopowiedzeniem: Tak mi dopomóż durszlak! Wiesz czemu to ma służyć? Bez tego dopowiedzenia czasem trudno jest odróżnić poważnego człowieka od pajaca i palanta.
anonim2014.08.7 23:25
O! Widzę, że mr. Hyde wdał się w pogawędkę z dr. Jeckyl czyli @AirWolf i @Tomcat. To się chyba nazywa schizofrenia? :DDD
anonim2014.08.8 3:56
Cuda! Dzięki ci Janie Pawle II