Wiceprezes TSUE sędzia Rosario Silva de Lapuerta oddaliła dziś wniosek Polski o uchylenie postanowienia Trybunału z 14 lipca 2021 roku, w którym to zobowiązano Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

14 lipca Trybunał Sprawiedliwości zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Po tym orzeczeniu polski rząd poinformował Komisję Europejską, że zamierza kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości. Komisję poinformowano też o planach dotyczących likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Jednocześnie Polska złożyła wniosek o uchylenie postanowienia TSUE o zastosowaniu środka tymczasowego. We wniosku tym powołano się na orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który również 14 lipca orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zastosował środek tymczasowy, jest niezgodny z polską konstytucją. Dziś TSUE odrzucił ten wniosek.

W komunikacie Trybunału wskazano, że wiceprezes rozważyła argument dotyczący orzeczenie TK z 14 lipca. TSUE stoi jednak na stanowisko, wedle którego to prawo Unii jest nadrzędne wobec konstytucji państw członkowskich.

- „Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału zasada pierwszeństwa prawa Unii ustanawia prymat prawa Unii nad prawem państw członkowskich”

- czytamy w oświadczeniu.

kak/PAP, curia.europa.eu