Premier Beata Szydło bierze udział w szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Szefowa polskiego rządu podczas konferencji przed rozpoczęciem szczytu podkreśliła, że aby zatrzymać nielegalną migrację z Afryki, wystarczy stworzyć mieszkańcom kontynentu, zwłaszcza tym najmłodszym, perspektywy życia i rozwoju.

Szydło zaznaczyła, że Polska uczestniczy w szczycie z trzech powodów: ze względu na relacje bilateralne, rozmowy dotyczące polityki klimatycznej, a także programów rozwojowych dla Afryki.

Premier zapewniła, że Polska chce być solidarna z krajami afrykańskimi i również, jak cała UE, uczestniczy w dofinansowaniu programów prorozwojowych.

"Chcemy być solidarni z państwami afrykańskimi, tak jak cała UE bierzemy udział w dofinansowaniu programów, które są programami prorozwojowymi, które mają służyć rozwojowi państw afrykańskich i są skierowane (...) głównie na rozwój młodych ludzi"- podkreśliła szefowa polskiego rządu. 

Zdaniem premier Beaty Szydło, jeżeli mówimy o zatrzymaniu nielegalnej migracji z Afryki, jest jedno wyjście: trzeba stworzyć mieszkańcom kontynentu możliwości rozwoju i odpowiednie warunki życia. 

"Jeżeli chcemy zatrzymać nielegalną migrację, jeżeli chcemy, żeby ci ludzie mieli tutaj perspektywę życia i rozwoju w Afryce, to musimy stworzyć im ku temu warunki - o tym m.in. będziemy rozmawiać na szczycie"- poinformowała polska premier. 

Jak dodała, Polska wpłaciła do tej pory milion euro na fundusz powierniczy Unii Europejskiej dla Afryki. Zgodnie z deklaracją szefowej polskiego rządu, nasz kraj wpłaci dodatkowo 7 milionów. Taką deklarację premier Szydło złożyła podczas szczytu unijnego w Brukseli, który odbył się w październiku tego roku. 

Prezes Rady Ministrów poinformowała, że podczas szczytu chciałaby również rozmawiać z afrykańskimi przywódcami o wzajemnych relacjach, w tym również gospodarczych. 

Celem tych rozmów jest otwarcie nowych rynków dla polskich przedsiębiorców. 

"Chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy mieli szansę zaistnienia na rynku afrykańskim i (chcemy) wspierać tych, którzy już tutaj realizują swoje biznesowe cele"- podkreśliła Szydło. 

Premier zadeklarowała również, że Polska chce otwierać w Afryce nowe ambasady.

yenn/PAP, Fronda.pl