Dziś odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie przygotowanego przez rząd projektu ustawy mającej pomóc polskiej gospodarce w walce ze skutkami epidemii koronawirusa.  Ustawa ta przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników, na które państwo ma przeznaczyć 212 mld zł.

- „RBN, która zebrała się przed chwilą, omawiała projekt tzw. tarczy antykryzysowej, bo to był podstawowy element dzisiaj naszej długiej, prawie trzygodzinnej dyskusji. Premier, minister Emilewicz, państwo ministrowie, przede wszystkim minister finansów odnosili się także do pytań, które zadawali przedstawiciele parlamentu, opozycji. Bardzo im dziękuję za udział w tej radzie. O to właśnie chodziło, żeby w gronie całej polskiej dzisiaj sceny politycznej, tych wszystkich, którzy decydują, omówić te rozwiązania, wysłuchać także głosu w tej sprawie. To spotkanie się odbyło, głosów konstruktywnych było bardzo wiele. Było też dużo pytań, na które pani minister i pan premier, minister zdrowia, GIS odpowiadali, rozwiewając – mam nadzieję – wszelkie tutaj wątpliwości, ale praca nad tymi rozwiązaniami toczy się nadal. Będą uwzględniane oczywiście zasadne uwagi, zgłaszane przez przedstawicieli opozycji. Przede wszystkim, co dla mnie najważniejsze, jest ogromna szansa, że właśnie w zgodzie zostanie wypracowana ostateczna wersja tych przepisów, które będzie mógł pod koniec tygodnia przyjąć Sejm, a potem także mam nadzieję, jak najszybciej, Senat” – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN. Następnie dodał:

„To bardzo ważne, dlatego że te przepisy są potrzebne do tego, żeby dzisiaj ratować polską gospodarkę, aby ratować miejsca pracy, wesprzeć polskich przedsiębiorców i pracowników, czyli umożliwić w miarę możliwie łagodne przejście przez ten bardzo trudny czas, chociaż oczywiste jest to, że ucierpimy przez tę sytuację kryzysową i co do tego niestety nikt już nie ma dzisiaj wątpliwości. Ale musimy uczynić wszystko, żeby to cierpienie, to pogorszenie się poziomu życia było jak najmniejsze i żeby polskie rodziny jak najmniej ucierpiały”.

Prezydent poinformował również, że w sobotę zgłosił ważny postulat, który ma pomóc polskim rolnikom:

-„By polscy rolnicy (…) zostali potraktowani jak przedsiębiorcy. Tutaj też utrzymują się rodziny, tutaj też są pracownicy. Te zasady, które są przygotowywane dla przedsiębiorców i samozatrudnionych, żeby mogły być stosowane także dla rolników. Ta grupa nie może zostać pozostawiona poza tymi rozwiązaniami ustawowymi, które niosą pomoc. Bo jest zagrożenie, że wiele gospodarstw rolnych będzie dotkniętych tym kryzysem i potrzebują pomocy. Wierzę w to głęboko, że mój postulat zostanie uwzględniony, przepisy cały czas są tworzone. Pamiętam o tym, pamięta minister rolnictwa. Te zapisy będą w ustawie, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej” – mówił Andrzej Duda.

Podziękował też politykom opozycji i zapewnił, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał się do umożliwienia im czynnego udziału w tworzeniu ostatecznej wersji projektu „tarczy antykryzysowej”.

Tzw. „tarcza antykryzysowa” jest pakietem pomocy dla firm i pracowników, który rząd przedstawił w ubiegłym tygodniu. Proponuje on m.in. możliwość zmniejszenia pensji dla pracowników, preferencyjne pożyczki i kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz możliwość rozliczenia strat w zeznaniu podatkowym. W pierwotnym projekcie ZUS miał umożliwić przedsiębiorcom zawieszenie składek na okres 3 miesięcy, jednak prezydent Andrzej Duda zaapelował, aby do ustawy wprowadzić zmianę, która wprowadzi zwolnienie ze składek ZUS.

kak/ wPolityce.pl, money.pl, 300polityka.pl