– Jesteśmy potomkami społeczeństwa, które dzięki chrześcijaństwu zdecydowało się wejść na nową ścieżkę rozwoju (….). Dzisiejsze spotkanie nawiązuje do tradycji przełomowego zjazdu w 1000 r. – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas rozpoczęcia X Zjazdu Gnieźnieńskiego. Spotkanie poświęcone jest „Europie nowych początków” i „wyzwalającej mocy chrześcijaństwa”. Prezydent objął zjazd honorowym patronatem.

 Chrześcijaństwo zawiera w sobie element porządkujący zarówno życie, jak i i państwo. Pozwalając lepiej funkcjonować państwu – podkreślił. Jak dodał, chrześcijaństwo trwa nieprzerwanie na naszej ziemi i nie dało się wyplenić mimo licznych prób. 

– Ma się wrażenie, że niektórzy ludzie w Europie chcą uznać fundament, na którym wyrośliśmy za niepotrzebny – powiedział Andrzej Duda.  

Prezydent podkreślił, że wolność nie ma charakteru bezgranicznego. – Ona jest wtedy, kiedy poruszamy się w określonych regułach – zaznaczył. 

– Jan Paweł II mówił, że naszym obowiązkiem jest iść do zjednoczonej Europy, ale także po to, aby nieść do niej wartości chrześcijańskie – zaznaczył prezydent. 

Jak dodał, naszym wielkim obowiązkiem jest patrzeć i na nas i na Europę w sposób wyważony i nie bać się bronić naszych wartości. 

W trzydniowym spotkaniu biorą udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Europie Środkowo-Wschodniej oraz ludzie kultury, nauki, polityki i mediów. Omawiane będą m.in. kwestie Kościoła ubogich, suwerenności oraz współpracy narodów i państw, a także budowania społeczeństwa obywatelskiego.  

– Przeżywamy czas szczególnej łaski związany z 1050. rocznicą chrztu Polski oraz Jubileuszem Miłosierdzia. Nasze dziękczynienie za te dary oraz nasze świadectwo okazałyby się jednak niepełne, gdyby nie towarzyszyły im szczere spotkania, pogłębiona refleksja i otwarta wymiana myśli. Chcemy zatem z odwagą pochylać się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem i wspólnie szukać dróg, którymi dziś pragnie poprowadzić nas Bóg – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Jubileuszowy Zjazd w Gnieźnie w szczególny sposób nawiązuje do tradycji polskiego chrześcijaństwa i konsekwencji chrztu Mieszka I. Organizatorzy zaplanowali także specjalne sesje i dyskusje na temat 25. rocznicy rozpadu ZSRR i przemian, jakie zaszły w tym czasie w Europie Środkowo-Wschodniej.

kol/TVP Parlament