Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Obronie Terytorialnej. Tym samym oddziały OT staną się piątym rodzajem sił zbrojnych w naszym kraju. 

Rodzaje sił zbrojnych, które funkcjonowały dotychczas to Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne. Teraz dołącza do nich Obrona Terytorialna, której utworzenie od lat postulowały różne środowiska. 

Dowódca wojsk Obrony Terytorialnej będzie powoływany przez prezydenta RP i będzie podlegać bezpośrednio Ministerstwu Obrony Narodowej. 

Według założeń ministerstwa w oddziałach Obrony Terytorialnej do roku 2019 ma służyć ok. 50 tys. żołnierzy. Zadaniem Obrony Terytorialnej będzie wspieranie regularnego wojska i możliwość reagowania w sytuacjach kryzysowych (np. w wypadku ataku terrorystycznego). 

Do oddziałów OT z założenia będą mogli wstępować wszyscy, ale pierwszeństwo będzie przysługiwało członkom organizacji paramilitarnych oraz absolwentom klas wojskowych. Po trzech latach służby w OT jej członkowie będą nabywać pierwszeństwo w powołaniach do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej. 

Jednocześnie członków Obrony Terytorialnej będzie obowiązywał zakaz uczestnictwa w partiach politycznych. 

Według ustawy żołnierzom OT będą wypłacane świadczenia w podobnym zakresie, w jakim przysługują one żołnierzom rezerwy powołanym na ćwiczenia. 

emde/tvpparlament.pl