O kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki, o przyszłej roli i statusie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie, a także współpracy gospodarczej rozmawiał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davidem Cameronem. Spotkanie odbyło się w czwartek przed południem w Pałacu Prezydenckim.

<<< ZNAKOMITA, GENIALNA KSIĄŻKA DLA DZIECI ! JEZUS MÓWI DO CIEBIE! PIĘKNY PREZENT NA ŚWIĘTA! >>>

- Rozmowy dotyczyły zarówno kwestii dzisiejszej sytuacji w Syrii, rozwiązania kryzysu uchodźców z wyraźnym naciskiem na to, że kryzys ten należy rozwiązywać przede wszystkim poprzez pomoc ludziom blisko ich domów, tak żeby mieli nadzieję na powrót, pomoc humanitarną w obozach dla uchodźców, a także poprzez specjalne formy współpracy gospodarczej z krajami na Bliskim Wschodzie, które dziś przyjmują uchodźców – powiedział podczas briefingu po spotkaniu Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.


- W kwestii bezpieczeństwa rozmawiano także o przyszłości i pokoju na Ukrainie. Obaj rozmówcy zgodzili się co do tego, że trzeba przedłużyć sankcje wobec Rosji – poinformował minister Szczerski. Jak dodał, zwrócono uwagę, że porozumienia mińskie nie są w pełni realizowane i że „droga do pokoju na Ukrainie jest jeszcze przed nami”.

- Trzecim elementem polityki bezpieczeństwa, który panowie omawiali, była kwestia przyszłorocznego szczytu NATO, a także dwustronnej współpracy wojskowej między Polską a Wielką Brytanią – mówił prezydencki minister. – Jest zgoda co do tego, że szczyt NATO w 2016 roku w Warszawie powinien przynieść intensywną i trwałą obecność Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił minister Szczerski.

 

- Prezydent Duda i premier Cameron – jak powiedział minister Szczerski na czwartkowym briefingu - zgodzili się co do tego, że dziś Unia Europejska potrzebuje reform. Politycy mówili, że "Unia powinna być unią równych państw i wolnych narodów" - dodał Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że wspólna Andrzejowi Dudzie i Davidowi Cameronowi jest koncepcja, że podstawowym budulcem UE pozostają państwa członkowskie.


- W związku z tym - mówił prezydencki minister - każda reforma, która uczyni Unię bardziej odpowiadającą potrzebom rozwojowym poszczególnych państw, także koncepcja "elastycznej Unii", jest dobrą wizją. Dodał, że ta koncepcja daje każdemu z państw prawo do wykorzystania całego własnego potencjału gospodarczego. - Pan prezydent bardzo wyraźnie mówił w tym kontekście o potencjale energetycznym Polski- powiedział Krzysztof Szczerski. Stanowiska polskie i brytyjskie są bliskie w dyskusji o reformach, które zwiększałby rolę parlamentów narodowych - dodał.

Prezydencki minister podkreślił, że Polska w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, reformach UE stawia jako zasadę fundamentalną kwestię niedyskryminacji w UE, swobodnego przepływu osób, równych praw i praw nabytych, które powinny być zachowane. Zaznaczył, że kwestia dyskusji o najbardziej wrażliwym elemencie propozycji premiera Camerona, czyli dotyczącym przyszłości rynku pracy Wielkiej Brytanii, wciąż jest otwarta.


- Wymaga dłuższej, pracy, dyskusji i - jak powiedzieli panowie - dużo bardziej kreatywnych rozwiązań, niż dzisiaj są na stole - powiedział minister Szczerski. - Ogólna wizja, że UE z Wielką Brytanią powinna zachować swój kształt jako unia równych państw i wolnych narodów, łączy obu przywódców - dodał.


Pytany, czy prezydent podczas rozmowy z Cameronem wprost powiedział, że nie zgadza się na ograniczenia wypłaty zasiłków dla imigrantów, Krzysztof Szczerski odparł: "Prezydent jasno powiedział, że państwo polskie ma obowiązki wobec swoich obywateli, gdziekolwiek mieszkają i te obowiązki, te prawa, które posiadają Polacy, są pod ochroną polskiego państwa".


- Panowie zgodzili się, że w tej sprawie wymagana jest dużo większa kreatywność w rozwiązaniach niż proste zasady, które mogłyby naruszać zasady niedyskryminacji - mówił prezydencki minister. - Czekamy na ofertę ze strony brytyjskiej, bo strona brytyjska jest inicjatorem tych reform - dodał.

 

Politycy rozmawiali także o współpracy gospodarczej. - W zgodnej ocenie obu panów, wspólne możliwości inwestycyjne obu państw (...) są duże i powinny się rozwijać. Ważne, by odbywało się to w ramach wspólnego, europejskiego rynku, w ramach współpracy biznesowej między Polską i Wielką Brytanią - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Szef brytyjskiego rządu od środy przebywa z wizytą w Warszawie. Wcześniej rozmawiał z premier Beatą Szydło.

 

Pytany o pondato przyszłotygodniową wizytę głowy państwa w Kijowie, minister Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda chce podczas niej rozmawiać „o nowych formach współpracy polsko-ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego”.


- Prezydent chce na Ukrainie dyskutować o szeregu nowych form współpracy polsko-ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego - podkreślił Krzysztof Szczerski.


Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne przypomniał, że z początkiem 2016 roku wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między UE a Ukrainą, która "poszerza pole wzajemnych inwestycji i kontaktów gospodarczych Polski i Ukrainy".


- Polsko-ukraińskie kontakty ekonomiczne - zaznaczył Szczerski - muszą uwzględniać od nowego roku nowe uwarunkowania UE-Ukraina.


Minister zapowiedział też, że na początku 2016 roku przedstawiony zostanie kalendarz wizyt zagranicznych prezydenta w pierwszym półroczu nowego roku, który aktualnie jest "domykany". 

kz/prezydent.pl