09.09.21, 12:11Fot. screenshot - Facebook (Kancelaria Prezydenta RP)

Prezydent na Węgrzech: Strzeżemy granicy ze wszystkich sił

Współpraca infrastrukturalna, wzmocnienie więzi gospodarczych i handlowych, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – znalazły się wśród tematów rozmów Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Węgier Jánosa Ádera.

Przed południem Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali powitani przez Prezydenta Jánosa Ádera z Małżonką. Następnie odbyły się rozmowy Prezydentów w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji oraz spotkanie z przedstawicielami mediów.

– W szczegółach poinformowałem Prezydenta Węgier o tym, jaka jest w tej chwili sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Trudno nie nazwać jej kryzysową, ale mogę zapewnić, że strzeżemy granicy UE ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne – powiedział Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu spotkania z Prezydentem Węgier. – Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie – akcentował.

– Rozmawialiśmy o Via Carpatia. Mogę zapewnić naszych węgierskich przyjaciół, że polski rząd jest zdeterminowany, aby tę inwestycję we wschodniej Polsce zrealizować – zaznaczył Andrzej Duda, dodając, że Via Carpatia ma dla Europy Środkowej ma fundamentalne znaczenia. – Mam nadzieję, że jest zrealizowanie w całości przyniesie nam epokową zmianę, jeżeli chodzi o możliwości komunikacyjne i transport.

– Ogromnie liczę na to, że będą rozwijały się także inne obszary współpracy infrastrukturalnej – w dziedzinie modernizacji i budowy nowych linii kolejowych, połączeń cyfrowych pomiędzy naszymi krajami, a także połączeń wzmacniających nasze bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że z Prezydentem Węgier rozmawiał też o innych aspektach współpracy gospodarczej, o rozwoju relacji handlowych – ponad 100 polskich firm jest już obecnych na Węgrzech, ale również i węgierskie firmy poczyniły ogromne nakłady inwestycyjne w Polsce.

Prezydent Duda spotka się także z premierem Węgier Victorem Orbánem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem. Andrzej Duda zostanie też uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym.

Prezydent.pl