25.05.20, 09:32Prezydent Andrzej Duda/YT/prezydent.pl

Prezydent ostro o aferze w ,,Trójce”: Winni powinni zostać usunięci

Głośnym echem odbiła się Lista Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, podczas której wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” odnosząca się do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu podczas zaostrzonych zasad stanu epidemii w naszym kraju. I nie chodzi o artystyczną wizję Kazika, ponieważ do tego ma prawo każdy artysta. Chodzi mianowicie, że po pierwsze piosenka Kazika nie była na liście, po drugie kiedy już jakimś cudem znalazła się na czwartym miejscu, to głosami „jury”, została pozakulisowo awansowana na miejsce pierwsze.

W dniach po tym wydarzeniu okazało się, że listy przebojów w Programie 3 Polskiego Radia były manipulowane i zakłamywane od bardzo dawna.

Do tej sytuacji odniósł się w wywiadzie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent powiedział:

dla wielu słuchaczy Trójki ta sytuacja jest żenująca. Myślę, że dla wielu słuchaczy Trójki ta sytuacja jest niezrozumiała. Są tam różne głosy. Jedni twierdzą to, drudzy tamto.

Następnie stwierdził:

- Mówię: proszę wyjaśnić sprawę, a osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje. Ściśle mówiąc, po prostu powinny zostać usunięte, żeby nie mogły prowadzić dalej spraw tego ważnego dla wielu Polaków programu radiowego i to jest sprawa bardzo prosta.

Na temat samego utworu zauważył:

- Natomiast piosenka, wie pani, śpiewać każdy może. Też lubię czasem sobie zaśpiewać i mam do tego prawo i można też poprzez piosenkę wyrażać swoje odczucia. Oczywiście nie wolno nikogo obrażać, ale odczucia można wyrażać i można także i w tej piosenkę zamieszczać krytykę. Czy się z nią zgadzamy czy nie, to zupełnie inna kwestia, ale piosenka jest piosenką, elementem artystycznej ekspresji i uważam, artysta śpiewa, tak, ma prawo do tego, żeby tworzyć, do śpiewania. Jeżeli ludzie chcą go słuchać, proszę bardzo, powinni móc go słuchać. To dla mnie bardzo proste i jasne w demokratycznym kraju

W odniesieniu do twórczości artystycznej i samej sytuacji z tym związanej prezydent podkreślił:

- To ważny element wolności słowa. Jeżeli mówię, że coś jest żenujące, taka sytuacja jest żenująca, kiedy ta piosenka [Kazika] nagle znika z radia, po czym się okazuje, że dzięki całej tej aferze pan Kazik Staszewski ma jakieś rekordowe liczby słuchaczy, odsłon tej piosenki na różnych innych kanałach. W związku z czym powiedziałem z pewnym przekąsem, że mu gratuluję, bo na pewno inni muzycy mu zazdroszczą, bo go ktoś wylansował i wypromował z tą piosenką. Piosenka zarobi grube pieniądze dzięki temu niezwykłemu lansowi, jaki mu w ten sposób zapewniono poprzez tę awanturę polityczną wokół tego i to też jest żenujące, ta awantura polityczna jest żenująca po prostu do której ktoś doprowadził

 

mp/tvp.info

Komentarze

XD2020.05.27 12:32
#jprdl Serio? Prezydent uważa, że Kazika i jego piosenkę ktoś wylansował? Kazika, który od 40 lat pisze teksty i muzykę? Kazika, który każdej władzy wytknął błędy, każdą obśmiał i na nikogo nie szczędził szydery? Po co wam wolność?
Klapaucjusz2020.05.25 13:25
"Ktoś go wylansował i wypromował z tą piosenką." Piosenkę lansuje Prezes Kaczyński, wjeżdżając ze świtą na zamknięte Powązki czy Wawel. W lansie pomaga premier Morawiecki wydając zakazy, które sam traktuje jako zalecenia. Promotorem Kazika jest PAD biesiadujący ramię w ramię z leśnikami. Lista lansjerów i promotorów tej piosenki jest naprawdę długa więc nic dziwnego, że "piosenka zarobi grube pieniądze dzięki temu niezwykłemu lansowi".
widz2020.05.25 12:15
Duda kumpluje z Gowinem? w co on gra? chce Polskę sprzedać? Przegra wybory bawiąc sie kosztem innych! nic sie nie rozwija,nic nie rozumie,bawi sie jak dziecko wg swojego "widzimisię"
music fan2020.05.25 11:47
Pojawiło się nagle w Polsce wielu speców od muzyki i list przebojów.
kibic2020.05.25 10:35
PAD nie zajmuj się pierdołami bo przegrasz, a z Tobą cała Polska !!!
Krakus2020.05.25 10:13
A`propos "manipulacji". Czy Rolling Stones, Cohen, U2 i inni też płacili Niedźwiedzkiemu? Co za bzdury i bolszewicka propaganda... Obrzucić błotem, zgnoić, ośmieszyć. Ale czego się PiS nie chwyci, wszystko zepsuje. Zaczęło się od stadniny w Janowie, a teraz "Trójka", której PiS nienawidzi, bo to inteligenckie radio. A inteligencji, niezależnośći, humoru PiS się boi jak diabeł święconej wody. Wolą promować chamstwo, prostactwo i Zenka Martyniuka.
Dam2020.05.25 9:52
Zostaną usunięci tak jak Kurski z TVP. Niestety mamy znowu miernotę, z której nawet własna partia się śmieje za prezydenta.
Michał Jan2020.05.25 9:49
Pan Prezydent ma absolutną rację i kierownictwo PR3 powinno zostać skierowane do lokalnej rozgłośni w Sejnach. Nadgorliwość jest gorsza od sabotażu.
bea2020.05.25 9:47
wszystkoco dzieje sie w Polsce jest dzieki totalnej opozycj wspolczesnej targowicy to jakas aberacja splczenstwa mamy czasy oczyzczenia walke ideiologiczna walke w Z Bogiem KK i Pisem totalna opozycja podpisala cyrograf z diablem lgbt gender aborcja liberalizm tam gdzie nie ma Boga tam budza sie demony Paruzja juz sie wypelnia na naszych oczach nawracajcie sie
T2020.05.25 9:53
Bea - niestety PiS robi to samo co opozycja tylko udaje dobrych. Zamiótł temat LGBT pod dywan samorządów przecież. Z aborcją i In Vitro się nie zajmuje wcale. Dlatego głosujmy na Mirosława Piotrowskiego, a nie Dudę-obłudę.
Damian2020.05.25 12:23
Pękające paruzje mieliśmy już wcześniej jako jedną z teorii zamachu.
bogdanus2020.05.25 9:42
http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,441237 ------- Czy PIS chce chipować ludzi, jak tak to żegnaj PIS... ------- KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO Raport bieżący nr 21 / 2020 Data sporządzenia: 2020-05-10 Skrócona nazwa emitenta HEMP & WOOD S.A.
katolicka kretynizacja polski2020.05.25 9:39
Czego się PiSowskie kuwry nie dotkniecie to zaraz zamieniacie to w gunwo! zaczęło się od stadniny w Janowie a później już tylko nabieraliście rozpędu...
farmazon2020.05.25 9:46
Co ty pleciesz? my tylko POmyjne Łajno POstKOmusze czyścimy z Polski.
Michał Jan2020.05.25 9:55
Macie metody dość ekstensywne. Coś jak zwalczanie kleszczy wypalaniem łąk.
T2020.05.25 9:35
Zajmujesz się Dudo głupotami, a nie widzisz mordowanych w Polsce dzieci z naszych podatków! Nie widzisz, że w Polsce mamy bank centralny Rotschildów, czyli jesteśmy kompletnie zniewoleni przez międzynarodową finansjerę synagogi szatana?