29.11.19, 19:01(Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent: Pokolenia nie doświadczyły takiej Polski, jak dzisiaj!

Przed Belwederem odbyły się uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. Odwołując się do historycznych wydarzeń i walk o suwerenność Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że długie pokolenia nie doświadczyły 30 lat pełnej wolności i niepodległości.

 

– Całe długie pokolenia nie doświadczyły takiej Polski, jak dzisiaj – Polski w silnych, międzynarodowych sojuszach, we wspólnej Europie, świetnie rozwijającej się, coraz zamożniejszej, a jednocześnie Polski, która cały czas potrzebuje od nas wielkiej odpowiedzialności za jej budowanie, wzmacnianie – akcentował.

- Tamten czas (...) i tamci młodzi ludzie, podchorążowie i studenci, na czele których stał wtedy porucznik Piotr Wysocki. Z bijącym sercem, młodzieńczym podnieceniem i ekscytacją, swoją własną odwagą i gotowością brawury, chcieli dążyć do jednego: do wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, której nigdy nie widzieli i która była tylko w pamięci ich rodziców i dziadków - powiedział prezydent na dziedzińcu przed Belwederem.

Andrzej Duda zaznaczył, że w 1830 roku, tutaj, w Warszawie młodzi podchorążowie, studenci, na czele których stał wtedy porucznik Piotr Wysocki, z bijącym sercem i młodzieńczym podnieceniem, ekscytacją, odwagą i gotowością do brawury chcieli dążyć do jednego: do wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, której nigdy nie widzieli, która była tylko w pamięci ich rodziców i dziadków. 

Podczas uroczystości Prezydent wręczył także upominki wyróżniającym się podchorążym. 

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, dowódcy armii Królestwa Polskiego.  Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec I wojny w 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne obchody zorganizowano w niezwykle uroczysty sposób już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

źródło: prezydent.pl

Komentarze

ciekawy2019.12.4 18:41
Takiego złodziejstwa hipokryzji i zakłamania to nawet za komuny nie bylo
anonim2019.11.30 10:26
Nieudacznik znowu bredzi... wstyd, kto głosował na takiego prezydenta.
anonim2019.11.29 22:21
"Prezydent: Pokolenia nie doświadczyły takiej Polski, jak dzisiaj!", ale w sensie negatywnym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zenon2019.11.29 21:46
Czy prezydent miał na myśli Polskę, w której gmina żydowska dyktuje Polakom, czy i gdzie mogą i nie mogą spotykać się by promować swoje książki? Jeśli tak, to rzeczywiście, takiej Polski jeszcze nie było.
Pisbusters2019.11.29 19:50
Był taki serial Ucho Prezesa chyba tam grał
Topek2019.11.29 19:48
A kto to stoi przed tymi flagami na zdjęciu?
Ewelina2019.12.4 18:42
Budyn
ciekawt2019.11.29 19:39
Takiego bezczelnego bezprawia i szargania Polakami nawet za komuny nie bylo
Bizon2019.11.29 19:23
Największym świętem Czażastego i polskiego lewactwa jest dzień 17 września ! Wtedy to bowiem w 1939 roku sowieci rozpoczęli , jak twierdzi Czażasty, wyzwalanie Polski. Na podstawie tajnego dodatkowego protokołu, paktu Ribbentrop-Mołotow, sowieci zajęli wschodnie tereny Polski i rozpoczęło się wyzwalanie ! Cywilów wyzwalano wywożąc ich w bydlęcych wagonach na Sybir. Oficerów wojska polskiego wyzwalano strzałami w tył głowy i wrzucano ciała do zbiorowych dołów w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku i w innych miejscach , o których nawet do dzisiaj nie wiemy. Wielu patriotów wyzwalano poprzez NKWD-owskie przesłuchania, tortury i śmierć. Druga fala wyzwolenia Polski przez sowietów odbyła się w 1945 roku, poprzez rabowanie czego się dało, gwałcenie i mordowanie. Obława augustowska była drugim Kataniem, a mordowanie patriotów polskich żołnierzy niezłomnych i opozycjonistów trwało do końca lat 50-tych. W 1981 roku sowieci polscy z PZPR wprowadzili stan wojenny na terenie całego kraju przeciwko narodowi polskiemu i do 1983 wyzwalali Polskę spod opozycjonistów, robotników i przeciwników komunizmu ! Wojska sowieckie opuściły Polskę dopiero w 1993 roku. Tak po krótce wyglądało wyzwalanie Polski i Polaków przez sowietów. To była po prostu wymiana jednej okupacji niemieckiej na drugą okupację sowiecką ! My Polacy, życzymy Czażastemu i wszystkim postkomunistycznym zdrajcom wszystkiego co najgorsze. Niech krew, którą mają na rękach pozostanie im na zawsze !!!
mordechaj2019.11.29 19:22
My, Polacy, mamy najlepszego i najgodniejszego Prezydenta wszechczasów – to Andrzej Duda ! Tyle co ten człowiek tylko przez kilka lat zrobił dla Polski – to ogromne osiągnięcia. Nie będę wymieniał poszczególnych jego zasług, bo lista jest bardzo długa, ale w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo Polski i pokoju na świecie, służbę Polakom, reprezentowanie państwa polskiego, propagowanie przedsiębiorczości i biznesu, obronności kraju oraz rozwoju Polski i Europy nasz Prezydent brał czynny, intensywny i systematyczny udział ! To jest Prezydent wszystkich Polaków – jedynie z wyjątkiem tych, którzy tego nie chcą lub sobie tego nie życzą. To są w większości ludzie pochodzący ze wschodu (Rosja) lub zachodu (Niemcy). Oni pochodzą od innej małpy. Andrzej Duda jest naszym kandydatem na Prezydenta III RP na drugą kadencję. Niech Bóg ma go w swojej opiece !!!
ciekawt2019.11.29 19:40
Lecz się czlowieku
JONASIK2019.11.29 19:43
Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego Ojczyzny, pan Andrzej Duda, naszego kraju prezydent. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie ? to wilki! To mówiłem ja Mordechaj, łoś drugiej klasy. Niech żyje nam prezydent sto lat! To jeszcze ja ? Mordechaj Wacław, bo w zeszłym tygodniu nie mówiłem, bo byłem chory. Mam zwolnienie. Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezydent naszego kraju. Niech żyje nam! To śpiewałem ja ? Mordechaj.
KKK2019.11.29 19:20
Do wiadomości moderatora portalu Fronda i policji. W dniu 25.11.2019 komentator portalu Fronda Björn Karlsson zamieścił rasistowski wpis ! My czytelnicy portalu prosimy o ukaranie tego rasisty, jego blokadę na portalu lub zawiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że rasizm jest w Polsce przestępstwem karalnym !! Oto jego rasistowski wpis Björn Karlsson 25.11.19 11:11 Viki Gabor typowo polskie imię i nazwisko! i ta słowiańska uroda... Do tego tańczył chłopak w różowej kamizelce i czarny imigrant jeszcze. A nie, ten czarny to był syn matki tej z Częstochowy, to swój przecie a nie jakiś imigrant co to przenosi choroby i pasożyty. A Ciemny Lud kupił wszystko i pan Kurski jaki dumny ze swojego odkrycia ,prawdziwy sukces PiSu a najbardziej żoliborskiego prezesiny... https://www.fronda.pl/a/matka-kurka-wiocha-nie-zadna-swiatowosc-multikulturowy-chlam-nie-zadna-polskosc,136609.html Do moderatora portalu Frondy: Popatrz sobie człowieku na wpisy, a szczególnie wpis niejakiego Björn Karlsson : Toż to czysty R A S I Z M !!!!!!!!! Czy ty chłopie, mówię do moderatora portalu Franda popierasz rasizm ?!! Jeszcze raz - czekam krótki czas, a potem zawiadamiam prokuraturę ! Tak nie może być dalej !!!
ciekawy2019.12.4 18:42
Jak nie chcesz to nie czytaj idioto nie wszyscy są tak głupi jak ty
anonim2019.11.29 19:16
Za to następne pokolenia doświadczą to co PiS robi z krajem, czyli zadłużenie, głodowe emerytury i izolacje Polski w świecie!