W przeddzień oficjalnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przy murze Zakładu Karnego prezydent oddaje hołd żołnierzom, ofiarom terroru stalinowskiego, zamęczonym i zmarłym w więzieniu w latach 1945-56.

W tym miejscu znajdują się dwie pamiątkowe tablice: jedna poświęcona jest ofiarom stalinowskich represji, druga - pamięci Kazimierza Pużaka, jednego z przywódców Polski Podziemnej 1944-1945, sądzonego w moskiewskim procesie szesnastu. Kazimierz Pużak najprawdopodobniej został zamordowany w rawickim więzieniu w kwietniu 1950 r. W 1996 r. odznaczono go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Więzienie w Rawiczu rozpoczęło działalność na przełomie 1820 i 1821 roku i od samego początku było więzieniem ciężkim, przeznaczonym dla więźniów politycznych. W okresie stalinowskim poza Kazimierzem Pużakiem przebywali tu także m.in. Władysław Bartoszewski, Stanisław Skalski, Wiesław Chrzanowski, Kazimierz Moczarski, Władysław Siła-Nowicki i Wojciech Borzobohaty.
Po oficjalnej uroczystości prezydent Duda odwiedzi zakład karny i spotka się z pracownikami więzienia. Następnie w rawickim ratuszu odbędzie się spotkanie z samorządowcami.

O 16. Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami na rynku. Planowane jest wystąpienie głowy państwa.
Ostatnim prezydentem Rzeczpospolitej, który oficjalnie odwiedził Rawicz, był Ignacy Mościcki, w maju 1929 roku.
Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

JJ/IAR