Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w środę w konferencji „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie” w ramach kampanii społeczno informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej konstytucji.

Duda podkreślił, że na takim referendum zdecydowanie mu zależy. Jak dodał, nowa ustawa zasadnicza będzie konstytucją na 20-30 lat, natomiast ta obecna jest również na co najmniej ćwierć wieku. 

"Nie zakładam, abyśmy nową regulację wprowadzili w ciągu 2-3 lat"- poinformowała głowa państwa podczas konferencji w Warszawie. 

"W okresie PRL de facto samorządu terytorialnego jako ośrodka decentralizującego władzę nie było. Ten samorząd terytorialny odradza się po 1990 r. i trzeba powiedzieć, że odradza się z sukcesem. Czy to był sukces, czy nie, to wystarczy popatrzeć na to, jak nasz samorząd terytorialny dzisiaj jest oceniany z perspektywy chociażby krajów, które rozwijają się, ubiegają się o członkostwo w UE, w których dokonywane są tzw. przemiany demokratyczne"- ocenił Andrzej Duda. Jak podkreślił, na świecie mówi się, że przemiany w Polsce, związane z utworzeniem i kształtowaniem się samorządu terytorialnego, należą do wzorcowych. W ocenie prezydenta, istnieje jednak wiele pytań dotyczących jego funkcjonowania.

"Czy samorząd jest wystarczająco samodzielny, czy też jak twierdzą niektórzy, jest aż nazbyt samodzielny?"- zastanawiał siię.

Prezydent oświadczył, że „zdecydowanie chce” zapytać obywateli w referendum o konieczność wprowadzenia nowej konstytucji i przedstawienie swojej wizji państwa.

 „Ja zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy znaczącą czy to reformę konstytucyjną, czy wprowadzili nową konstytucję, to jest to znów konstytucja na 20, 25, czy 30 lat”- powiedział Duda. Jak dodał, podobnie jest w przypadku tej obowiązującej obecnie, ponieważ nie zakłada, by udało się wprowadzić nową regulację w ciągu dwóch czy trzech lat. Konstytucja z 1997 r. ma jednak pewne "braki i mankamenty", m.in. nie uwzględnia członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej, dlatego też nasuwają się pytania o gwarancje naszej suwerenności i to, jak powinny być one ukształtowane. 

yenn/PAP, Fronda.pl