W Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Głównym tematem rozmów, w których bierze udział prezydent Andrzej Duda, są społeczne i ekonomiczne skutki przywrócenia wieku emerytalnego. Planowana jest prezentacja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej na ten temat.

Otwierając posiedzenie Andrzej Duda mówił, że Polacy wielokrotnie dziękowali mu za niższy wiek emerytalny, który był jedną z jego obietnic wyborczych. Wskazał natomiast, że problemem jest wysokość emerytur. Prezydent mówił, że seniorzy w rozmowie z nim często podkreślają, że ich dzieci otrzymują świadczenie z rządowego programu 500+ na swoje dzieci, a emeryci mają niskie świadczenia, choć wychowały te osoby.

Andrzej Duda - powołując się na dane GUS - wskazał, że około 216 tysięcy osób pobiera emeryturę niższą od minimalnej. Ponieważ świadczenie przysługuje za opłacenie chociaż raz składki, to najniższa odnotowana emerytura wynosi 2 grosze.

Przepisy przywracające wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn weszły w życie 1 października 2017 roku. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Przywrócenie wieku emerytalnego to realizacja obietnicy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa zaś była inicjatywą legislacyjną prezydenta Andrzeja Dudy.

Zarówno prezydent, jak i minister Elżbieta Rafalska podkreślali, że emerytura to prawo, a nie obowiązek, a każdy rok pracy dłużej to wyższe świadczenie. Zanim wiek emerytalny został przywrócony, przeprowadzona została kampania społeczno-informacyjna pod hasłem "Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Inicjatorem kampanii był także przewodniczący związku NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Sama Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład rady wchodzą przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych. Przewodnictwo w radzie jest rotacyjne i zmienia się co rok. Obecną przewodniczą jest Dorota Gardias z Forum Związków Zawodowych.

yenn/IAR, Polskie Radio