01.04.15, 08:04

Ekskomunika dla wspierających in vitro

Episkopat ponownie wezwał rząd do opracowania i rozpoczęcia prawdziwego medycznie programu leczenia niepłodności, opartego na uczciwej i rzetelnej diagnostyce przyczyn oraz podejmowaniu prób ich likwidowania.

Na radykalizm rządowego projektu, który odrzuca podmiotowość życia ludzkiego na etapie embrionalnym zwracają uwagę członkowie Prezydium Episkopatu w wystosowanym apelu. „Zarodek ludzki jest traktowany na równi z  grupą komórek lub tkanką, co oznacza to samo, gdyby żyjącego człowieka sprowadzić do zespołu organów. Jest to podstawowa i zarazem nieusuwalna wada projektu proponowanego przez rząd” – czytamy w piśmie, sygnowanym przez abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Marka Jędraszewskiego oraz bp. Artura Mizińskiego.

Dokument wskazuje, w jakich sprawach rządowy projekt ustawy o in vitro powinien zostać poprawiony i wylicza 8 nieakceptowalnych rozwiązań. Biskupi wymieniają najbardziej bulwersujące rozwiązania projektu rządowego: zakłada on eugeniczną selekcję zarodków, umożliwia klonowanie człowieka, jako normalny element procedury zakłada mrożenie i przechowywanie embrionów, a także umożliwia poczynanie dzieci po śmierci dawcy komórek rozrodczych i przewiduje niedopuszczalność przeniesienia zarodków do organizmu matki biologicznej, gdy dawca komórek rozrodczych wycofa zgodę. Projekt umożliwia stosowanie procedury in vitro bez podjęcia realnej próby leczenia prawdziwej przyczyny niepłodności, lekceważy też dobro dziecka, pozostawiając embrion ludzki poza jakimikolwiek relacjami osobowymi.

 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o leczeniu niepłodności i podjęła decyzję o skierowaniu go do prac legislacyjnych. Biskupi przypominają, że „w procesie legislacyjnym nie można pomijać granic dla uczestnictwa w przyjęciu niemoralnego prawa, które stawia jasna i uzasadniona ocena etyczna oparta o uniwersalne wartości, które w jednakowym stopniu dotyczą wszystkich ludzi, tak wierzących, jak i niewierzących”.

 Biskupi jednoznacznie stwierdzają, że „wobec inicjatywy uchwalenia złego prawa o in vitro naszym obowiązkiem jest przyjęcie prawa, które poprawi obecną sytuację, a nie ją bez zastrzeżeń zalegalizuje”. W opinii Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, „przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o leczeniu niepłodności zawiera rozwiązania, które uniemożliwiają jakikolwiek udział katolika w pracach służących jego przyjęciu”.

Ale, co najważniejsze, biskupi przypominają, że katolik ma obowiązek sprzeciwu wobec tego prawa. „Zwracamy na to uwagę dlatego, że w przestrzeni publicznej formułuje się pogląd, że „każde” prawo dotyczące medycznie wspomaganej prokreacji będzie „lepsze” niż jego brak, który pozwala na dowolność postępowania z materiałem genetycznym i powołanymi do życia embrionami ludzkimi. Ten pogląd jest błędny. Nowe prawo, które utrwalałoby swobodę dysponowania życiem ludzkim, jak to ma miejsce obecnie, nie tylko nie zasługuje na poparcie, ale rodzi obowiązek stanowczego sprzeciwu. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o leczeniu niepłodności zawiera rozwiązania, które uniemożliwiają jakikolwiek udział katolika w pracach służących jego przyjęciu” – podkreślili biskupi. A chwilę potem ostrzegli, że katolik, który je poprze w głosowaniu, może znaleźć się poza Kościołem. „…w procesie legislacyjnym nie można pomijać granic dla uczestnictwa w przy-jęciu niemoralnego prawa, które stawia jasna i uzasadniona ocena etyczna, oparta o uniwer-salne wartości, które w jednakowym stopniu dotyczą wszystkich ludzi, tak wierzących, jak i niewierzących. Ich pominięcie rodzi odpowiedzialność moralną za skutki wejścia w życie takiej regulacji i może oznaczać wykluczenie się ze wspólnoty Kościoła” – podkreślili biskupi. 

 

MT/Radio Maryja,episkopat.pl

 

Komentarze

anonim2015.04.1 8:29
Należy SKOŃCZYĆ z moralnością RZEZIMIESZKÓW! . Precz z nikczemną metodą In Vitro! Precz z cywilizacją Mordu na Zamówienie! ... ceterum censeo Komorowski musisz! ODEJŚĆ ... na emeryturę FSB
anonim2015.04.1 8:50
i wszystko w temacie in vitro, koniec z tym że w pracy jestem ateista w domu katolik, taka postawa to żadna postawa, katolik ma być katolikiem wszędzie, nie ma się wstydzić swojej wiary, tego że jego Panem jest Jezus ! u mnie w pracy wisi Krzyż i wszyscy którzy przychodzą do mnie to widzą a są to ludzie różnych wyznań i jakoś nikt mi nie zwrócił uwagi, szacunek to słowo dziś tak często używane, jednak najbardziej zapomniane przez środowiska lewackie, ateistyczne...
anonim2015.04.1 9:27
Skończyć z moralnością rzezimieszków jak AirWolf, existenZ, paweł.nn etc! Cyniczny gnój należy wyrzucić na WIDŁACH! ... ceterum censeo Komorowski Ty i Twoje podpisy pod Ustawami WSI i FSB muszą odejść!
anonim2015.04.1 9:51
'Ich pominięcie rodzi odpowiedzialność moralną za skutki wejścia w życie takiej regulacji i może oznaczać wykluczenie się ze wspólnoty Kościoła'. Słowo ek skomunikowane oznacza wyłączenie ze wspólnoty Kościoła. (Ex co miniony - poza wspólnotą)
anonim2015.04.1 10:53
@man.of.Stargira Wyrzucanie gnoju na widłach, typowy wsiowy mądrala, nie lubię być wredny ale wobec ciebie nie mogę się powstrzymać. Każdym wpisem dajesz popis absolutnego braku ogłady. Wyzywasz od rzezimieszków ludzi którzy nie zgadzają się z najbardziej radykalnym odłamem twojej religii i twojego światopoglądu. Radykalni katolicy jak ty są gorsi niż radykalni islamiści - radykalnych islamistów przynajmniej nie ma tak wielu w Polsce by krzyczeli głośno swoje postulaty. A co do artykułu: "„Zarodek ludzki jest traktowany na równi z grupą komórek lub tkanką" - to czym on jest? Nie jest grupą komórek? Jakiś przełom w nauce?
anonim2015.04.1 11:37
KK naprawdę by się zdziwił jakby wszystkich popierających in-vitro usunęli.
anonim2015.04.1 13:07
@Maksym Mnie sie wydaje, ze Kosciol tym hoplem na punkcie nienarodzonych probuje pokutowac za swoje bezdyskusyjne wczesniejsze grzechy na tym polu. To znaczy: mam taką nadzieję, że motywacja jest właśnie taka. Odmawianie dzieciom, które zmarły bez chrztu, katolickiego pogrzebu jest najmniejszym z przewinień. Tych najokropniejszych pozwolę sobie nie wymieniać. Kto wie, ten wie, kto nie wie - lepiej żeby nie wiedział.
anonim2015.04.1 15:00
Śmiesznie by było gdyby episkopat się zdobył na faktyczną ekskomunikę en masse :) Niestety, biznes się musi kręcić, więc poburczą, poszumią, jakiś drobny szitstormik będzie, a potem wszystko wróci do normy.
anonim2015.04.1 20:01
a za profanację krzyża przez rząd nie ma ekskomuniki? Zadziwiające. To możę jednak uporządkować teę kwestię. Ja jestem zawsze przeciw ekskomunikom metody czysto totalitarystyczne
anonim2015.04.1 20:02
a za profanację krzyża przez rząd nie ma ekskomuniki? Zadziwiające. To może jednak uporządkować tę kwestię. Ja jestem zawsze przeciw ekskomunikom metody czysto totalitarystyczne
anonim2015.04.1 23:33
@krzychu, biskupi wystraszyli się, że przed świętami w kościołach ustawiłyby się kolejki chętnych do ekskomuniki. Bo zdecydowana większość wiernych jest za in vitro.