Zdaniem Prymasa Polski rozwiązania, regulujące stosunki państwa i Kościoła, muszą być oparte na sprawiedliwości społecznej. Zaznaczył, że to nie duchowieństwo, lecz państwo opóźniało opracowanie nowych przepisów w sprawie Funduszu Kościelnego.

Abp Kowalczyk stwierdził też, że Polska nie może rozwiązywać problemów budżetu poprzez walkę z Kościołem. Dodał też, że niektórzy politycy podejmują takie działania, by zyskać większe poparcie części wyborców. Zdaniem Prymasa Polski, w taką politykę wpisują się także próby usunięcia religii ze szkół.

Wczoraj, podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaproponował samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne przez duchownych i tym samym likwidację Funduszu Kościelnego.

Jednocześnie rząd zaproponował, by obywatele mieli prawo do przeznaczenia 0,3 proc. należnego podatku rocznego na cele misji Kościołów i związków wyznaniowych. Możliwość odliczenia tej kwoty nie zmieniałaby dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc., który obywatele mogą przekazywać na cele publiczne. Prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną Kościołów i związków wyznaniowych obowiązywałoby od 1 stycznia 2013 r. Usamodzielnienie płacenia składek przez Kościoły nastąpiłoby z dniem 1 stycznia 2014 r.

 

KAI