19.08.20, 20:07fot. Brocken

Przeciwnie do Polaków, Żydzi w PRL obficie korzystali ze wsparcia Zachodu

Owocem powojennej komunistycznej okupacji Polski (za której zbrodnie w części odpowiadali Żydzi) była powszechna nędza, która zatruła życie Polaków na dekady. Nędza sztucznie kreowana przez komunistów – gdyby po wojnie w PRL był kapitalizm, a nie realny socjalizm, to standard życia Polaków byłby coraz lepszy – a nie coraz gorszy.

Była jednak w PRL grupa, która inaczej niż Polacy mogła żyć w lepszych warunkach, dzięki hojnej pomocy z zachodu. Pomocy, do której Polacy nie mieli prawa, bo komuniści często karali Polaków za kontakty z zachodem, uniemożliwiali Polonii z zachodu pomaganie rodakom.

Tą grupą w okupowanej przez komunistów Polsce byli Żydzi. To oni dzięki pomocy z zachodu dysponowali w PRL większą ilością pieniędzy niż Polacy, byli lepiej odżywieni a przez to zdrowsi, mieli zapewnione szkolenia zawodowe i bezpłatne maszyny i narzędzia do swoich warsztatów, gdy Polacy sami musieli zdobywać środki na swoje środki produkcji.

W PRL tylko Żydzi mogli korzystać z pomocy finansowej z imperialistycznego zachodu. Żydzi w kraju komunistycznym otrzymywali kasę od amerykańskich Żydów przez Joint (American Jewish Joint Distribution Committee — Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Rozdzielczy) i ORT (Organizacja Rozwoju Twórczości Przemysłowej Rzemieślniczej i Rolniczej wśród Ludności Żydowskiej w Polsce).

ORT powstała w 1880 roku i miała siedzibę w Genewie. Celem tej organizacji było zapewnienie Żydom nauki zawodu. ORT na Dolnym Śląsku prowadził różne instytucje szkoleniowe, uczył krawiectwa, maszynopisania i radiotechniki. W 1948 roku miał 39 placówek z 678 uczniami, w 1949 roku 35 placówek z 766 uczniami. Działał do 1950 roku. Prócz szkoleń zawodowych ORT przeprowadzał też szkolenia o historii Żydów, o Polsce i świecie.

Joint na ziemiach polskich działał od 1944 do 1950 roku. W 1947 roku zapewniał 80% środków na działalność Centralnemu Komitetowi Żydów w Polsce i 85% środków na działalność kongregacjom religijnym. Dostarczał do żydowskich spółdzielni „narzędzia, maszyny przemysłowe, materiały do produkcji”. Finansował żydowskie Towarzystwo Ochrony Zdrowia, partie polityczne, spółdzielnie, domy dziecka, internaty, bursy. Zapewniał Żydom „indywidualne wsparcie wyrażające się w zapomogach pieniężnych, pomocy żywnościowej i zaopatrzeniu w odzież”.

Obie organizacje nie mogły działać po 1950 roku. Jednak w 1956 komuniści zgodzili się, by ponownie działały w Polsce. ORT działał jako Komitet do spraw Szkolenia Zawodowego Ludności Żydowskiej w Polsce ORT. ORT finansował Żydom w PRL od 1956 roku „kursy zawodowe dla dorosłych i politechnizacje przy szkołach. W jej ramach młodzieży organizowano zajęcia praktyczne kroju i szycia, stolarki czy radiotechniki. Zajmował się również udzielaniem pożyczek wszystkim tym, którzy po ukończeniu warsztatów nie byli w stanie sfinansować sobie zakupu maszyn i narzędzi”. Dodatkowo Żydzi w PRL prócz darmowych kursów dostawali też od ORT zasiłki.

ORT w PRL udzielała „pomocy w surowcach i sprzęcie żydowskim spółdzielniom” oraz żydowskim rzemieślnikom prowadzącym prywatne zakłady. Ze wsparcia ORT korzystali też żydowscy repatrianci z ZSRR. W 1958 roku ORT prowadziła szkolenia w 20 miastach dla 2200 dorosłych i 332 nieletnich, a w 1959 kursy w 21 miastach dla 2000 dorosłych i 450 nieletnich. W 1960 roku kursy ORT, po 2,5 roku, zakończyło 3890 Żydów. Do 1962 roku ORT przeszkolił 8683 Żydów, a do 1967 roku 13.000 (50% z nich wyemigrowało z PRL). Kursy realnie przygotowywały kadry pracowników dla Izraela.

Joint po 1957, za pośrednictwem Centralnej Żydowskiej Komisji Pomocy Społecznej, wspierał żydowskich repatriantów z ZSRR, spółdzielnie żydowskie, żydowskie warsztaty rzemieślnicze, dożywianie żydowskich dzieci w żydowskich szkołach, transfery socjalne do żydowskich starców i inwalidów (w tym leczenie i leki), utrzymanie Żydów uczących się zawodu. Joint był przez komunistów zwolniony z ceł i podatków naliczanych normalnie od maszyn sprawdzanych z zagranicy.

Dzięki środkom Joint CŻKPS dożywiał w 1961 10.000 Żydów. Zapomogi z Joint dostawała duża część żydowskiej populacji w PRL -w 1965 roku – 9500 Żydów, czyli 34% populacji Żydów w PRL, a w 1966 roku 10.860, czyli 43% populacji żydowskiej.

Środki z Joint i ORT alienowały Żydów od reszty społeczeństwa PRL i uniemożliwiały asymilacje Żydów z Polakami. Dostrzegało to już w 1961 MSW. W 1967 Joint i ORT (zatrudniające 176 osób) zakończyły swoją działalność w PRL. Hojna pomoc z zachodu (do której prawa nie mieli w PRL Polacy) zdemoralizowała część społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. W Legnicy, w 1957 roku, na 524 Żydów pracowało tylko 200. Studenci żydowscy korzystali z pomocy CŻKPS.

Pomimo formalnego końca działalności w PRL i po 1967 roku Joint dalej działał w PRL. W ramach pomocy rzeczowej i finansowej Joint przesyłał na adresy domowe paczki i pieniądze członkom żydowskich kongregacji religijnych.

Oficjalnie Joint wrócił do PRL w stanie wojennym w 1982 roku (rozmowy o jego powrocie trwały od 1981 roku). W 1984 udzielał indywidualnej pomocy finansowej 5000 Żydów w PRL. Dodatkowo finansował Żydom posiłki, kasety z filmami i nagraniami, wykłady i wspierał Państwowy Teatr Żydowski.

Działalność Joint „zapobiegła asymilacji młodzieży. Dzięki koloniom żydowskim i działalności klubów młodzieżowych cześć powojennego pokolenia” Żydów w PRL „identyfikowała się z mniejszością żydowską”.

Więcej informacji o wsparciu finansowym Żydów z zachodu dla Żydów w PRL, za wiedzą i akceptacją komunistycznego okupanta ziem polskich, można się dowiedzieć z wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej pracy Marcina Szydzisza „Społeczność żydowska na Dolnym Śląsku w świetle działalności Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce w latach 1950–1989”.

 

Jan Bodakowski

Komentarze

marek2020.09.14 13:46
ci Poalcy,ktorzy rotowali zydostwo podczas II wojny swiatowej powinni odpowiadactez za ludobojstwo:To przez nich hitlerowcy mordowali wioski,sasiadow.Mordowasli matki,dzieci i starsze osobyTylko dlatego,ze jeden niemyslacy Polak ratowal zydaCzy to sie oplacilo? pytam sie
Anonim2020.09.8 22:08
Polecam zobaczyć ten krótki filmik pt "Obudz się Australio" SZOK ! U nas będzie podobnie jeśli się nie obudzicie i dalej będziecie bezmyślnie się godzili na wszystko co wam nakazują a mam na myśli kagańce na twarzach, https://www.youtube.com/watch?v=NnR_PUl-Ce8
A teraz robą to-2020.08.20 11:57
A teraz żydzi mordują nas w szpitalach.
Komu przeszkadzały Pewex'y2020.08.20 11:46
Te kosmetyki, ubrania, alkohole?
Anonim.2020.08.20 11:12
A teraz w III RP żydzi też obficie korzystają ze wsparcia całe Polski,kosztem milionóów Polaków.{bezrobotnych}
babcia były wyborca pis i dudy2020.08.20 6:29
A kiedy zydzi oddadzą swój dług kahalny w wysokości ponad 25 bilionów dolarów w złocie jaki mają w stosunku rzeczpospolitej polskiej i kościała katolickiego nie wspomnę o pożyczkach od szlachty polskiej poczynione przez gminy zydowskie i zydów !
Polak2020.08.19 23:16
Bodakowski chyba z PRLu najbardziej pamięta dyspozyzcyjne dziennikarstwo. Co za bzdury. Ja się wychowałem w tych czasach i Żyd był postrzegany 10x gorzej niż Cygan. "Żyd" to było wizwisko w szkole i na murach (np. ŁKS - Żydy i gwiazda Dawida). Nawet jak ktoś był Żydem, to albo o tym nie wiedział, albo było się nie przyznawał. Związek Patriotyczny "Grunwald" był legalnym stowarzyszeniem antyżydowskim, nie ma obecnie takich. Największym przywilejem dla Żydów nie były żadne dary, ale przywilej wyjazdu, czego odmawiano Polakom i dla którego Polacy ryzykowali własne życie. Dary były w obiegu Kościoła Katolickiego i stanowiły realne wsparcie.
Co ty bredzisz Bodakowski?2020.08.19 21:48
Będąc wówczas szkrabem pamiętam te stosy ciuchów, żywności, słodyczy, napojów jakie w latach 80 przyjeżdżały z Holandii, USA, z Niemiec i z innych zachodnich krajów do poszczególnych parafii w ramach pomocy humanitarnej. Twixy, Snikersy, 3Musketeers, konserwy, kakao, kawa, mleko w proszku. Co smaczniejsze kąski oczywiście trafiały do krewnych i znajomych klechów, pospólstwo na ogół musiało się zadowolić amerykańskim solonym masłem ewentualnie paskudnym - również amerykańskim - żółtym serem. Naprawdę nie pamietasz tego "solonego masła z darów" Bodakowski? W dużych kartonowych opakowaniach chyba po kilogramie albo i więcej?
BEZ POLSKI państwo IZRAEL BY NIE POWSTAŁO!2020.08.19 20:45
Parch, szczególnie ten, który korzystał z naszej polskiej idiotycznej gościnności, jest teraz największym wrogiem Polski i Polaków. Parchy doskonale wiedzą, że bez Polski nie byłoby tego ich Wysraela, to Polska dając im schronienie uratowała żydostwo od praktycznego nieistnienia. Nawet bez II WŚ. To w Polsce te szmondaki mieli swoją "Jerozolime", swoje setki jesziw, to w Polsce swoje żydostwo zreformowali będąc pod wpływem katolicyzmu, to z Polski i z Polską pomocą ich rasistowski syjonizm nabrał realnych kształtów czego rezultatem było powstanie tego ich Wysraela. Parchy nawet próbowały imitować polską szlachtę ubierając się jak oni. Do dzisiaj tak się "ubierają". Kupowali tytuły szlacheckie, głównie w pruskim zaborze.To w ich Knessecie do lat 60-tych pyskowali do siebie po polsku. Cała ich elita polityczna i wojskowa TO parchy z POLSKI.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.19 20:17
przeczytałem tylko początek tych wypocin i od razu wiedziałem że autorem tego będzie ciotowaty onanista bodakowski...
Do niby katolika kretyna2020.08.19 21:02
Żuj jaja POwska dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów-przyglupow. 🤣🤣
Nie zapominamy , że2020.08.19 20:13
w PRL-u Żydzi byli bardzo liczni w SB i UB ! Można mówić nawet o ich nadreprezentacji w tych przestępczych organach .