Przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska przedstawiła w środę w Sejmie informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa tej instytucji w roku 2017. 

Prezes Przyłębska przekonywała w Sejmie, że w 2017 r. nastąpiła stabilizacja funkcjonowania Trybunału, a orzecznictwo tej instytucji miało istotne znaczenie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw obywateli. 

"Z jednej strony sprzyjał temu spokój normatywny, jeżeli chodzi o przepisy regulujące postępowanie przed Trybunałem. Z drugiej strony na stabilizację funkcjonowania Trybunału wpłynęły także orzeczenia samego Trybunału Konstytucyjnego"-podkreśliła prezes TK. Przyłębska wskazała, że Trybunał w 2017 r. "przypomniał ustawodawcy o konieczności ochrony podmiotów słabszych".

"Trybunał zwracał się też do właściwych władz publicznych o szczególną uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Trybunał podkreślił szczególną wagę wolności oraz nietykalności osobistej człowieka"- mówiła w Sejmie Julia Przyłębska. 

Przewodnicząca podkreśliła również, że w wyroku z października 2017 r. Trybunał potwierdził, że sędzia wybrany przez parlament, który złożył ślubowanie wobec prezydenta "podejmuje obowiązki sędziowskie, a obowiązkiem prezesa TK jest przydzielanie mu spraw". 

Jak wskazała Przyłębska, sędzia jest niezawisły w wypełnianiu swojej funkcji i podlega wyłącznie Konstytucji RP.

Prezes Trybunału zauważyła też, że w innym wyroku TK z września 2017r. "Trybunał przesądził, że możliwości powołania prezesa TK i wiceprezesa TK spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK stanowią prerogatywy prezydenta, które nie podlegają kontroli sądów powszechnych i Sądu Najwyższego". Rozwiązanie tych problemów, zdaniem prezes TK, umożliwiło normalną pracę Trybunały oraz rozstrzyganie spraw istotnych dla obywateli naszego kraju. 

yenn/PAP, Fronda.pl