Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka", mimo śmierci jego założyciela Andrzeja Cieleckiego, ciągle nadaje. Codziennie emituje patriotyczne oraz społeczno-kulturalne audycje.

Wolontariusz Radia "Jutrzenka" doktor inżynier Przemysław Korpas mówi, że zespołowi redakcyjnemu radia zależy, aby kontynuowało misję Andrzeja Cieleckiego. Zaznacza, że pracujący tam wolontariusze kierują się w życiu wartościami patriotycznymi.

Jedną z osób, która w latach 90-tych działała na rzecz Radia "Jutrzenka", jest pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. "Niesamowite było w Andrzeju Cieleckim to, że nas, młodych, ciągle zarażał pomysłami na nowe audycje i reportaże" - wspomina.

Jan Kasprzyk dodaje, że Andrzej Cielecki do końca pozostał wierny rozkazowi generała Leopolda Okulickiego ze stycznia 1945 roku, który mimo rozwiązania Armii Krajowej prosił, aby żołnierze pozostali sami dla siebie dowódcami. "Tak Andrzej Cielecki rozumiał testament Polskiego Państwa Podziemnego. Uważał, że przez radio i wolne słowo, należy dalej walczyć o niepodległość" - zaznacza.

Polskie Radio Armii Krajowej "Jutrzenka" zaczęło nadawanie w Warszawie dzień po wprowadzeniu stanu wojennego. Ze skonstruowanych w ciągu doby nadajników na częstotliwościach morskich rozległ się komunikat nadawany alfabetem Morse’a.

Założyciel podziemnego Radia "Jutrzenka" Andrzej Cielecki zmarł 6 lipca. W latach 1983-1985 wykonał ponad 2 tysiące nadajników Radia "Solidarność". Podczas pracy w między innymi w Centralnych Warsztatach Polskiego Radia w Forcie Mokotowskim udaremniał budowę zagłuszarek Radia Wolna Europa. Był absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, konstruktorem, wynalazcą i społecznikiem. Był aresztowany przez UB i torturowany. W 1969 roku otrzymał tytuł Mistrza Techniki. Został odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari, Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych.

W latach 80-tych Radio "Jutrzenka" emitowało kilkunastominutowe, konspiracyjne audycje patriotyczne, między innymi o sytuacji Polski w czasie drugiej wojny światowej, Katyniu, sprawie pułkownika Kuklińskiego. W sumie, "Jutrzenka" nadała czterdzieści takich programów.

Radio nadaje swój program na częstotliwości 99,5 MHz codziennie w godzinach od 12:00 do 24:00.

ds/IAR