Dolegliwości gardła, lub problemy z zębami, które się powtarzają, mogą wskazywać na chorobę nowotworową.

W grupie nowotworów raka szyi i głowy zalicza się raki górnej części układu pokarmowego i oddechowego (rak jamy ustnej, rak języka, wargi, gardła, rak krtani – najczęstszy w tej grupie, rak jamy nosowej, rak zatok obocznych nosa) oraz nowotwory ucha, raka ślinianki i raka tarczycy. W obrębie głowy i szyi występują również nowotwory układu chłonnego, mięsaki, a także swoiste dla tej lokalizacji, np. nerwiak węchowy czy szkliwiak. Wbrew powszechnej opinii do grupy tej nie zalicza się nowotworów mózgu i oka.

Ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi jest trzykrotnie większe u mężczyzn, jednak w ostatnich latach wzrasta również u kobiet.

Doktor Ewa Majchrzak wskazuje, że: „Nowotwory te najczęściej występują po 40. roku życia, jednak coraz częściej pojawiają się także w młodszych grupach wiekowych„

Wiele osób podejrzewa bazując na fakcie, że nowotwory są umiejscowione w okolicach szyi, głowy, czy jamy ustnej, że zostały wywołane przez telefony komórkowe. Lekarze wskazują na inne przyczyny – palenie (papierosów i również marihuany), alkohol, a także jak w przypadku raka gardła – wirus HPV, który może trafić podczas seksu oralnego.

Brak świadomości społecznej utrudnia wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na powtarzające się bóle i zawroty głowy i wahania nastroju. Nie wolno również bagatelizować problemów z gryzieniem, czy połykaniem i łatwego krztuszenia się.

KZ/kobieta.fakt.pl