Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz składa oficjalną wizytę w Finlandii.

Podczas wizyty szef MON spotkał się z ministrem obrony Finlandii Jussi Niinistö oraz z szefem obrony Finlandii gen. Jarmo Lindbergiem.

Ministrowie omówili dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych, a także sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i doświadczenia z tworzenia obrony terytorialnej w obu krajach. Szefowie resortów obu krajów podpisali także umowę ramową o współpracy.

To ramowe porozumienie zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, a także wymianę informacji i współpracę technologiczną.

Jak mówił minister Macierewicz umowa ta zastąpi dotychczasowe dość ograniczone porozumienie sprzed kilku lat. Będzie ona - jak dodał - uwzględniała przede wszystkim wyniki warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku, a także wyniki prac związanych ze wspólnym wysiłkiem obronnym UE, które są ostatnio prowadzone. Dlatego szczególnie podkreśla się w tej umowie współpracę wobec zagrożeń hybrydowych, wobec zagrożeń w przestrzeni cybernetycznej, wymianę informacji, współpracę technologiczną, a także zacieśnienie bezpośredniej wymiany informacji w dziedzinie obrony terytorialnej i innych wspólnych działań czy doświadczeń związanych z narastającym zagrożeniem, które oba kraje odczuwają bardzo intensywnie - mówił szef MON.

Jednym z tematów podejmowanych podczas rozmów były sprawy związane z z obroną terytorialną. - To jest kraj, który ma chyba najszerzej rozwinięty system obrony terytorialnej, najbardziej zakorzeniony w państwowo-narodowym systemie kształtowana ducha obronnego narodu fińskiego i armii fińskiej – podkreślał w wypowiedzi szef MON.

W środę przed południem minister Macierewicz odwiedził helsiński cmentarz Hietaniemi, gdzie złożył kwiaty przy Krzyżu Bohaterów oraz na grobie marszałka Finlandii Carla Gustafa Emila Mannerheima (1867-1951).

Podczas wizyty w Helsinkach szef MON spotkał się również z kierownictwem firmy Patria, licencjodawcy produkowanego w Siemianowicach Śląskich polskiego kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

dam/mon.gov.pl