16.10.21, 18:03fot. yt/screen

Rokita: KE żądając unieważnienia polskiej reformy sądownictwa stworzyła historyczny precedens

„Komisja Europejska decydując się na skargę sądową z żądaniem unieważnienia przez europejski Trybunał polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości, stworzyła precedens o historycznym znaczeniu. Dała sędziom sygnał politycznego przyzwolenia na takie działanie, które nie liczy się już z traktatowymi podziałami kompetencji, za to oczekuje postawienia pod ścianą rządu, którego dalsze istnienie nie jest akceptowane na szczytach Unii” – uważa Jan Maria Rokita.

„Śmiem sądzić, że Trybunał od dawna czekał na taką okazję. Po raz pierwszy bowiem, plan wykazania jakiemuś państwu członkowskiemu, iż całe jego prawodawstwo odtąd będzie politycznie nadzorowane przez Unię, niezależnie od tego, co napisano w obu traktatach, tym razem okaże się skuteczny. Dla wymarzonego przez sędziów i postulowanego od dawna przez tzw. Komisję Wenecką przekształcenia Europy w „demokrację jurysdykcyjną”, byłby to krok prawdziwie milowy” – napisał Rokita dla Tygodnika TVP.

„Jednak rzeczą drugą, i wcale nie mniej ciekawą, są przemiany samych instytucji europejskich, które – co widać na pierwszy rzut oka – działają dziś wobec jednego (na razie) z krajów członkowskich w sposób, w jaki nie tylko nie mogłyby działać jeszcze dekadę temu, ale nawet nikt zgoła, albo naprawdę mało kto, mógłby dekadę temu przypuścić, iż za niedługi czas tak właśnie będą działać. Niemal nie sposób było wówczas wyobrazić sobie, że jakaś pani sędzia, działając w imieniu europejskiej judykatury, ścigać będzie z wielką determinacją i skutecznością jedno państwo pod najróżniejszymi pretekstami politycznymi, nakładając nań jednoosobowo sankcje finansowe, bez jakiegokolwiek, choćby śladowego, upoważnienia do takich kroków w którymś z dwóch europejskich traktatów” – stwierdził były kandydat na premiera z ramienia PO.

„Dlatego główną ideą ustrojową traktatu było zapewnienie hegemonii liderom najsilniejszych państw, co umożliwić miała koncentracja władzy w Radzie Europejskiej. Praktycznym tego efektem stała się tak dobrze nam znana z lat późniejszych Europa ręcznie zarządzana, zwłaszcza podczas kryzysów, przez Angelę Merkel, dla lepszego szyku dobierającą sobie czasem do pomocy kolejnych, politycznie coraz słabszych (wraz ze słabnięciem Francji) lokatorów Pałacu Elizejskiego” – napisał Rokita.

 

ren/tygodnik.tvp.pl

Komentarze

kefas2021.10.18 8:36
Jasiu Ty się lepiej trzymaj swojej baby...
Kobietę masz?2021.10.18 15:19
Bo wygląda, że nie.
W Brukseli dobrze wiedzą,2021.10.18 1:21
że błyskawicznie rozwijająca się Polska przy swoich zasobach a zwłaszcza położeniu może zdominować Europę kontynentalną. To przechodnie położenie, której jest naszym przekleństwem jest też naszą siłą. Pierwszy zorientował się Putin bo wybudował NS1 i NS2. Inni byli mniej kumaci. Więc wrogowie Polski bronią się jak mogą. Przy konsekwentnym postępowaniu Polski wkrótce będzie to bajka o mimozie. (Pan to mi mozie). Ale to wszystko nic bo najbardziej zdumiała mnie fotka, z którego wynika, że Janek Rokita zgolił brodę. Czy to prawda? Nie wierzę! Sam marzę o długiej i pięknej brodzie...
gorka2021.10.17 23:32
Niezależnie czy reformy sądownictwa w Polsce są praworządne czy nie, nic do tego nie mogą mieć unijni sodomici! Nie jest to ich pedalska sprawa. O tym decydujemy my, suweren. Jeżeli owczarki niemieckie będą decydować o polskim wymiarze sprawiedliwości, przejmą, tak naprawdę państwo polskie w imieniu Berlina, a on zrobi co trzeba, żeby odwrócić skutki Jałty!
Dam2021.10.18 8:52
Smutne to, że zagranica musi bronić Polski przed głupotą "suwerena". Czy gdyby PO chciało tak zawłaszczyć sądy, też byś tak twierdził? Czy jesteś po prostu hipokrytą. A może wierzysz, że danie partii, którą akurat lubisz władzy absolutnej będzie dobre? A co jeżeli władza się zmieni i wybory wygra lewica? Będziesz żądał żeby nie korzystali z tego, co PIS sobie przegłosował, a co ci się wtedy podobało?
Alojzy Cedzidło2021.10.17 22:21
A mnie ciągle prześladuje to pomijanie w tej naszej dyskusji a i uczonych też tej starrj jak świat zasady o SKUTKACH I PRZYCZYNACH . Mamy " skutek " jakaś Pani sędzia , bez wyroku nakazuje nam to i tamto , strasząc nas Polaków wysokim mandatem. Precedens na skalę światową , pisz pan Rokita . Facet obyty z politykąjak mało kto. Jak na dziś wolny strzelc , nie kibicując żadnej ze stron. . No to tylę o SKUTKACH . A przyczyny ? No właśnie . Jak nie zamkniemy sklepu to towar zniknie . Przyczyna- obsługa nie zamknęła drzwi . Skutek ? Wiadomo , towar zmienił właściciela . Kto to u nas w Polsce nie " zamknął" drzwi , Ba ... to jego towarzystwo " towar " wynosiło do Brukseli . Głupie dumanie . Jasne żę głupie Czekm na mądrzejsze o skutkach i przyczynach..
Filip2021.10.17 19:16
Pomysł Zjednoczonej Prawicy jest niekonstytucyjny. Niekonstytucyjność zapowiedzi kolejnych zmian w sądownictwie, o których mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, to zdaniem adwokata Michała Wawrykiewicza kolejny problem. - Cała ta zapowiadana operacja budzi poważne zastrzeżenia od strony konstytucyjnej, przede wszystkim dlatego, że art. 183 Konstytucji mówi o tym, że Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad orzecznictwem sądów powszechnych i wojskowych. Nie można postawić Sądu Najwyższego w roli orzeczniczej, a Kaczyński mówi o uporządkowywaniu orzecznictwa, a oddać skargi kasacyjne w ręce bliżej nieokreślonych sądów regionalnych — mówi money.pl adwokat.
Filip2021.10.17 14:36
Wyrok Julii Przyłębskiej o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym jest sprzeczny z naszą Konstytucją, gdyż Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE. Ponadto wyrok został wydany z udziałem dublerów, czyli sędziów wybranych nie zgodnie z prawem. Znowu ciemny lud to kupi!
Filip2021.10.17 14:32
Jarosław Kaczyński razem ze Zbigniewem Ziobro nie wprowadzają żadnej reformy sądownictwa, tylko podporządkowują sądownictwo. Sami chcą decydować o wyrokach i karać niepokornych sędziów, łamiąc trójpodział władzy i niezawisłość sądów. Dla nich "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji RP i prawa unijnego.
wesoły romek2021.10.17 12:09
śmieszny pan ,ze śmieszną żoną -internet pamięta
Inek2021.10.17 22:14
Panie romek strasznie pan śmieszny
Rokita jak Waszczykowski2021.10.17 11:22
Obydwaj mają niezły dar obserwacji i wyciągania wniosków. Obydwaj mogliby być dobrymi analitykami. I żaden z nich absolutnie nie nadaje się do żadnej menedżerskiej roboty, typu minister czy nie daj Boże premier.
To jest powtórka2021.10.17 11:17
...żydowskiej inwazji '68. Wtedy nie udało się dokonać zamachu na ulicach Tym razem idą poprzez instytucje.
alzara_2021.10.17 10:41
Sędzia myślała ,że wyprzedzi Angelę Merkel w pomysłach na Europę...... Pracowałam w tzw. wymiarze sprawiedliwości i coś tam wiem. Od ok. 2000 roku ulegał on wielkiemu rozrostowi. Niepotrzebnie wprowadzono prokuratury apelacyjne (wielka kasa) i wiele innych urzędów i stanowisk wysoko płatnych. Stworzono tzw. spoczynek i wszyscy wyszli z ZUS (wielka kasa). Coraz mniej sędziów i prokuratorów tzw. liniowych (tych od roboty), coraz więcej w stopniach wszelkiej maści nadzoru, a zatem opóźnienia w prowadzeniu spraw. Każdy sędzia w Polsce powinien mieć jedno stałe wynagrodzenie, za pełnienie wyższych funkcji powinny być dodatki (żeby się tak nie pchali do góry). Wykładowcy i tak mają dużą dodatkową kasę. Im więcej sędziów liniowych, tym szybsze postępowania. Sędzia liniowy ma mało samodzielności, stąd ich politycznie POprawne spoglądanie na wyższy stołek i odwrotnie, a powinno być merytoryczne. Brakuje tam dobrej pracy. A kto dobry, to ma kłopoty.
Anonim2021.10.17 10:35
„Niemce go biją!!!” I do tego w głowę...😀😀
Olo2021.10.17 22:18
Wstydź się ,wstydź swojego imienia.
Ciebie całowali?2021.10.18 15:22
Rozumiem, że w d....
Wazelina2021.10.17 9:32
Przypomina mi się występ Jacka Kurskiego w TOK FM z dawnych czasów, gdy zabiegał o łaskę prezesa. Na koniec wywiadu powiedział:"I serdecznie pozdrawiam pana prezesa Kaczyńskiego". - A on słucha TOK FM? - pytam. - "Może nie, ale ci, co słyszeli, na pewno mu powtórzą" - odparł Kurski ( Dominika Wielowieyska )
Wazelina II2021.10.17 9:36
W każdym zdaniu wypowiedzianym przez Jarosława Kaczyńskiego w Rozmowa RMF przebija troska o Polskę i jej bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo w wymiarze gospodarczym i militarnym. Wybitny polityk. Mąż stanu! Żadna emerytura… (Marzena Machałek - Sekretarz Stanu w MEN. Poseł PiS)
julia2021.10.17 9:49
Kult jednostki to pisowska codzienność
Portofino2021.10.17 10:23
Niemal 70 lat od śmierci Stalina duch jego bałwochwalców wciąż unosi się nad Polską...
Jesteś pozostałością2021.10.18 15:24
po smrodzie kultu Stalina
Łamignat2021.10.17 0:14
I powiedział to jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej. Rokita i Płażyński (Olechowski? chyba też) szybko się zorientowali i uciekli... bo nie chcieli być marionetkami Hegemona. A Hegemon jest tylko jeden (ma do usług Kaprala i Ofermę) i z nikim nie lubi się dzielić ...lelum POlelum. Kocham Cię Jaguś :*****
Tusk jest jak Stalin2021.10.18 1:44
bo toleruje wokół siebie wyłącznie miernoty. Pan Rokita po prostu przestał płacić składki. Po śmierci Konstantego Miodowicza właściwie nie miał właściwie w Platformie co robić.
Skrzypek na dachu2021.10.16 23:15
Brawo Panie Janie .
diabły2021.10.16 23:13
Rokita, Boruta i Sewioła.
Jak dzwon…2021.10.16 23:12
który zabrzmi w mieście Bonn.
ragał ziemkiewicz2021.10.16 23:09
o, pan „niemcy mnie biją”.
Wszyscy wiedzą, że Niemcy to szubrawcy.2021.10.18 15:13
Byli szubrawcami, są szubrawcami i tak im już zostanie. A ty miłośniku Niemców dopiero teraz się obudziłeś
precedens2021.10.16 22:13
J.M. Rokita liberalny TEORETYK PLATFUS .
POLSKIE PRAWDZIWE PO nie RUSKO-NIEMIECKIE2021.10.16 21:46
Tak przy OKAZJI. Całe zło to WNUCZEK HITLEROWSKIEGO WERMACHTOWCA. Wróćmy do 2005 roku. PRAWDZIWI POLACY PATRIOCI z PO i PiS wygrywają wybory. Wielki plan dla POLSKI, naszej POLAKÓW OJCZYZNY. I te PO POLSKIE PRAWDZIWIE, to te PO, które miało tworzyć PO-PiS, ale przybył NA BIAŁYM KONIU WNUCZEK HITLEROWSKIEGO WERMACHTOWCA i WYDYMAŁ NAS. A miał PREMIEREM być JAN MARIA ROKITA, mieliśmy mieć większość ministerstw, w tym NAJWAŻNIEJSZYCH MINISTRÓW, PiS zadowolił się kilkoma mało ważnymi ministerstwami. Porozumienie było takie, PiS ma PREZYDENTA, MY PO mamy Premiera i MARSZAŁKÓW, SEJMU i SENATU. PiS miał mieć WICEMARSZAŁKÓW. I co się stało, jak MALARZ KOMINÓW PRZYBYŁ NA BIAŁYM KONIU, WNUCZEK, dla którego "POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ"???, ano stała się WIELKA GOŁA DOPA. A finisz był na MOLO w SOPOCIE, a potem PRZYBIJANE ŻÓŁWIKI w SMOLEŃSKU na GROBIE Posła KARPINIUKA, największej NADZIEI PO, tego POSŁA, którego teraz NAJBARDZIEJ BRAKUJE. I są w PO WNUCZKOWYM jakieś JACHIRY, KIERWIŃSKIE czy NIEKOMPETENTNE PRAWIE PREZYDENCKIE CZAŚKOŚZKIE zwane "PACHNĄCA CZAJKA".
notka bene2021.10.16 21:34
Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać) – zasada wyrażająca się w tym, że osoba, która zawarła w sposób ważny umowę, musi się z niej wywiązać. Zasada wywodząca się z prawa rzymskiego i jest fundamentalną zasadą w każdym systemie prawnym. Klauzula generalna wzmacniająca rolę umów prawnych oraz pewność i stabilność prawa, jako podstawowego regulatora stosunków społecznych. W 2010 roku UE złamała Traktat Lizboński, a Lagarde przyznała, że "złamaliśmy wszystkie zasady" w sprawie wykupu greckich i irlandzkich obligacji. Później UE jednostronnie zmieniła dwustronny traktat o tunelu pod kanałem La Manche". Kanclerz Merkel jednostronnie zawiesiła rozporządzenie dublińskie w sierpniu 2015 r., wpuszczając ponad 600 tys. Syryjczyków do UE. W 2020 roku niemiecki Sąd Najwyższy orzekł w sprawie programu skupu sektora publicznego przez EBC, podporządkowując prawo UE prawu niemieckiemu. UE nie podjęła żadnych działań dyscyplinarnych. Unia Europejska ma obowiązek bronić i wspierać swoich wartości oraz przyczyniać się do ochrony swoich obywateli. Przyczyniać się do pokoju, bezpieczeństwa,... wolnego i uczciwego handlu,... w tym do poszanowania zasad Karty Narodów Zjednoczonych (co oczywiście obejmuje prawo narodów do samostanowienia). Obecnie w UE teoria i rzeczywistość rozchodzą się coraz bardziej. Kto na tym korzysta? Ps. Klauzula rebus sic stantibus (łac. skoro sprawy przybrały taki obrót) – instytucja prawa cywilnego oraz doktryna w prawie traktatów. W prawie międzynarodowym publicznym rozumiana jako zastrzeżenie, zgodnie z którym zawarty traktat może być wypowiedziany, gdy zajdą niespodziewane okoliczności, zmieniające jego wymowę w momencie zawarcia. Zasadę tę opisuje art. 62 konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów. Jej różne wykładnie dają orzecznictwa poszczególnych sądów krajowych.
abcd2021.10.16 20:57
Czy europejskich szulerów martwi stan praworządności w Polsce? A może myślisz, że martwi ich los pracowników delegowanych? Co najwyżej o tyle, na ile przeszkadza w eksploatacji kolonialnej PRL-bis. Nie miejcie złudzeń. Swobodny przepływ ludzi, towarów i usług. Pamiętacie? Tak, o ile jest korzystny dla potęg starej unii. Teraz już wiecie do jakiego towarzystwa się zapisaliście? Można grać, jak się ma same blotki, ale nie z szulerami. Szulerzy zmieniają reguły gry w czasie gry i nigdy z szulerami nie wygracie. Gdy szulerzy załatwiali swoje interesy za poklepanie po plecach, to wszystko było OK.
Patriota2021.10.16 20:56
Panie Rokita , bron nas Panie Boze przed takimi reformami sadownictwa i takimi reformatorami jak Ziobro !
mlody2021.10.16 21:44
dla potomkow zydokomuny reforma sadownictwa to katastrofa i koniec dominacji obcych w sadownictwie
Potomkowie wszelkiej komuny2021.10.18 15:31
zostaną dzisiaj strąceni. W twarzach znajomych, w twarzach znajomych nie blask czerwony się mieni. Udowodniono, udowodniono wszystkim bunt!
alicja2021.10.16 20:52
Panie Janie miło pana posłuchać i zobaczyć. Proszę częściej zabierać głos - brakuje nam pana głosu. Pozdrawiam serdecznie.
Marek2021.10.16 21:41
Czy to ten sam, którego Niemce biły?
OLO2021.10.16 21:46
niemcy to bili sloneczko peru
Mam nadzieję,2021.10.18 15:17
że ci umiłowani Niemcy doleją pejczami ze skóry hipopotama.
gracz2021.10.16 20:49
Naprawdę "odkrywanie Ameryki" przez "geniuszy polskiej polityki" napawa optymizmem. oczywiście niemca i kacapa.
Anonim2021.10.16 20:22
Kwestia na ile niezależna jest Merkel z jednej strony i na ile sobie pozwalamy z drugiej, bezkarność i brak oporu demoralizują. A pacynki to jak pierścień Gygesa, czapka niewidka.
kim2021.10.16 20:10
mądry człowiek-w dobrym słowa znaczeniu.
gumowa kaczka2021.10.16 19:36
pamiętacie szopkę w samolocie : Niemcy mnie bija !! https://www.youtube.com/watch?v=bGRvjna5QH8
Krystian2021.10.16 19:47
Czy to ten mądrala co go Niemce biją ?
Anonimus2021.10.16 20:23
Mozesz napisac debilu, co ma wspolnego jedno z drugim ?
Krystian2021.10.17 4:39
Do mnie mówisz żydowski bucu? Won do Izraela geju.
Ciebie zatłuką2021.10.18 15:35
ciapate. W Niemczech. Bo lubią.
smyk2021.10.16 18:50
Był w PO ale otrzeżwiał ,przynajmniej on.ale tez sie liczy taki głos w tumulcie wariatów lewackich w brukselce
JPIII2021.10.16 18:12
Czy to napisał ten głupek, który wołał o pomoc w samolocie kilka lat temu? Kar by nie było gdyby przełączono Bogatynię do reszty polskiego systemu energetycznego. Ale pi..erdo..lić co frądlowe głupki chcą to wykorzystać.
Anonim2021.10.16 18:30
Jakiś zacofany - przecież Niemcy nigdy i nikogo nie bili.
anatol2021.10.16 20:50
do JPIII- słowa jakich używasz wskazują, że ty jakiś prostak lub złośliwiec jesteś
mlody2021.10.16 21:49
glupki to byli w warszawie na lotnisku bez masek przybyli prawdopodobnie z izraela