Oprócz olbrzymiego terytorium i rozmiarów arsenału nuklearnego Rosja nie ma się czym pochwalić. Słabość ekonomiczna pozbawia Rosję statusu supermocarstwa na arenie światowej – pisze w artykule opublikowanym na łamach wpływowego czasopisma „American Interest” David J. Kramer, starszy badacz programu Praw Człowieka im. Václava Havla w Międzynarodowym Uniwersytecie na Florydzie.

Rosyjski PKB jest niższy niż 1,6 tryliarda USD, co stawia Rosję na poziomie Hiszpanii i Włoch. Podczas gdy PKB Chin wynosi 13 tryliarda USD, a PKB USA wynosi 19 tryliarda USD. Gospodarka Rosji jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada.

Mimo to David J. Kramer podkreśla, że reżim Putina należy traktować poważnie, ponieważ stanowi on wielkie zagrożenie dla amerykańskich interesów i bezpieczeństwa międzynarodowego. Kreml celowo interweniował w wybory prezydenckie w USA, rozpętał wojny przeciwko Gruzji i Ukrainie, okupując część ich terytoriów, a ostatnio wysłał wojskowy kontyngent do Wenezueli, aby zapobiec obaleniu upadłego reżimu Nicolasa Maduro.

A jednak, według Kramera, pomimo pewnych sukcesów sytuacyjnych międzynarodowa strategia Putina poważnie szkodzi interesom narodowym Rosji. Rosyjska agresja na Ukrainie wpłynęła na opinię publiczną w taki sposób, że większość Ukraińców chce, aby ich kraj jak najszybciej przyłączył się do NATO, choć w przeszłości pomysł ten nie był popularny. Ukraińska armia bohatersko zatrzymała rosyjskiego agresora, a teraz Putin nie wie, jak wycofać rosyjskie wojska z Donbasu.

Co więcej, okupacja Krymu stała się katastrofą dla Rosji. Z powodu fatalnych błędów poczynionych w polityce zagranicznej poziom zaufania do Putina spadł do historycznego minimum, co popycha gospodarza Kremla do odwrócenia uwagi społeczeństwa nowymi zagranicznymi awanturami i działaniami z pozycji siły na arenie międzynarodowej. Według analityka agresywna polityka rosyjskiego przywódcy stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, ale w żaden sposób nie świadczy o statusie supermocarstwa.

Jagiellonia.org

P.S. PKB całej Rosji jest mniejszy niż budżet jednego amerykańskiego miasta – Nowego Jorku. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.