27.11.18, 14:32fot. pixabay.com

Rosja w kryzysie! Nakładają kolejne ogromne podatki

Ministerstwo transportu wystąpiło z wnioskiem do premiera Miedwiediewa, aby nie podwyższał stawek VAT z 10% do 20%, na krajowe połączenia lotnicze z przesiadką w Moskwie.

W razie wprowadzenia planowanej podwyżki linie lotnicze przewidują, że stracą miliony pasażerów, a budżet ponad 100 miliardów rubli.

Obecnie 10 procentowa stawka podatku VAT obowiązuje na trasach krajowych z wyłączeniem lotów na Daleki Wschód, do Kaliningradu i Symferopola.

W nowym projekcie ministerstwo transportu wraz z ministerstwem rozwoju gospodarczego zaproponowały dość istotne zmiany. VAT na krajowe rejsy omijające Moskwę wynosić ma 0%, natomiast rejsy via Moskwa obłożone będą 20% stawką podatku.

Okazało się jednak, że był to tylko projekt wstępny i zaraz został skorygowany przez rząd, który forsuje wariant znacznie mniej korzystny dla przewoźników – 10% dla lotów regionalnych, 20% dla lotów przez stolicę.

Zdaniem ministra transportu Jewgienija Ditricha taki układ stawek będzie miał negatywny wpływ na rozwój transportu lotniczego, a w szczególności przewozów regionalnych, które dziś zajmują 25% rynku.

Źródło: Adam Bukowski, Kresy24.pl