11.12.19, 09:40jagiellonia.org

Rosyjski przemysł obronny jest bankrutem

Sytuacja rosyjskiej zbrojeniówki jest fatalna. Jak poinformował rosyjski wicepremier odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy Jurij Borisow, „toksyczne” długi urosły do wartości około 750 mld rubli, a więc niemal 12 mld dolarów.

Jak dodał w rozmowie z agencją RBK Borisow, ponad połowa tych długów należy do nierentownych przedsiębiorstw i konieczne będzie ich anulowanie.

Reszta długów – dodał wicepremier – ma zostać restrukturyzowana, a spłata rozłożona na 15 lat, na dwa procent rocznie z odroczeniem płatności na 5 lat.

Okazuje się jednak, że jego koncepcje są sprzeczne z tym, czego oczekują banki. Jeszcze we wrześniu szef rosyjskiego Sbierbanku Gierman Gref powiedział, że nie ma mowy o anulowaniu zadłużenia i nie ma to precedensu w światowej praktyce.

Borisow dwa miesiące wcześniej informował, że łączne, całkowite zadłużenie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego wynosi 2,9 bln rubli. Latem 2019 roku zaproponował anulowanie jednej trzeciej owego długu, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogłyby zaoszczędzić 70 mld rubli na obsłudze kredytów i inwestować m.in. w proces konwersji.

Rosyjska zbrojeniówka jest w fatalnym stanie od kiedy zdecydowanie spadła ilość zamówień armii. Ponadto, szkodliwy dla wielu firm był fakt, że mimo żądań Kremla dyrektorzy nie przestawili ich na produkcję na rynek cywilny. Liczyli na to, że władze nie zostawią ich na łasce losu.

Tymczasem okazuje się, że ogromne zadłużenie bardzo dużej ilości firm może grozić stabilizacji społecznej, Kreml tymczasem obawia się tego w związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu.

W tej chwili wszelkie kredyty zaciągnięte przez zbrojeniówki trafiają do Promswiazbanku, a minister finansów zapowiedział, że anulowanie zadłużenia możliwe będzie tylko wtedy, kiedy kredyty przeniesione zostaną do tego banku. Trwa przygotowywanie ustawy, dzięki której wspomniany bank w zamian za przejęcie „toksycznych kredytów” będzie mógł obsługiwać całą „zbrojeniówkę”.

tag/radar.rp.pl,fronda.pl

Komentarze

a na domiar złego - ropa jest tania2019.12.11 16:06
"Armata" - cudo techniki - pierwszy prawdziwie niewidzialny czołg - zwany potocznie Ani widu - ani słychu. "Niewidzialne lotnictwo" - podobnie ja "Armata" - Ani widu - ani słychu. "Marynarka wojenna" - podtrzymuje wielowiekowa tradycje - jest samozatapialna. Rakiety - jak tanie petardy, w rączkach im wybuchają.
anonim2019.12.11 11:56
ZNOWU WYWOŁAJĄ WOJNĘ _ ROSJA TO WREDNY KRAJ - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
guess who2019.12.11 11:00
A teraz porównajcie sobie w jaki sposób Rosjanie modernizują swoje T-72 a w jaki sposób robią to wasi w Bumarze: https://www.youtube.com/watch?v=PacmpL0Eh4M
zatroskany2019.12.11 12:34
Ale odkrycie... znowu wyskoczyłeś jak Filip z konopii
///2019.12.11 13:38
Poznaj Stachu po zapachu to kremlowski trol
Kamil N.2019.12.11 20:26
Przecież wiadomo od dawna, że to ruski troll !
retro2019.12.11 10:58
NO TO SZYKUJMY SIE DO WOJNY.