Na antenie Trójki Polskiego Radia Michalina Szymborska rozmawiała z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim i Tomaszem Rowińskim o zjawisku pentekostalizacji, które wywiera coraz większy wpływ na chrześcijan wszystkich denominacji, a przez to również na życie społeczne, polityczne i gospodarcze całego świata.

Jak wyjaśniał ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof UKSW w Warszawie, pentekostalizacja (uzielonoświątkowienie) to globalny proces przekształcania chrześcijaństwa w jeden z jego odłamów – w chrześcijaństwo zielonoświątkowe. Zjawisko to, podkreśla duchowny, radykalnie przyspieszyło w ostatnich latach, niosąc za sobą rewolucyjne zmiany.

- „Chrześcijaństwo możemy podzielić na cztery główne nurty: katolicyzm, prawosławie, tradycyjny protestantyzm wywodzący się od Marcina Lutra oraz chrześcijaństwo zielonoświątkowe. Od lat dwutysięcznych w ogromnym tempie przybywa wyznawców tego ostatniego. W roku 2000 było ich 100 milionów, dziś jest ich 600, a może nawet 700 milionów na całym świecie. To rewolucja, która zmienia mapę globalnego chrześcijaństwa”

- mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Tomasz Rowiński, historyk idei i publicysta wyjaśnia, że ruch zielonoświątkowy działa również wewnątrz tradycyjnych wspólnot chrześcijańskich.

- „Możemy wyróżnić dwa poziomy tego procesu. Pierwszy polega na tym, że ktoś odchodzi ze swojej wspólnoty i tworzy nowy zbór. Chrześcijan, którzy dołączyli się do grupy zielonoświątkowców, jest już ponad 600 milionów. Drugi poziom stanowią wierni, którzy pozostają w swoich wspólnotach, ale zaczynają przyjmować niektóre formy modlitewne i prawdy, przez co tworzą nową religijność synkretyczną. Konsekwencje tej globalnej rewolucji chrześcijańskiej są bardzo głębokie. Dotykają polityki, kultury i życia społecznego”

- podkreśla.

Audycja dostępna jest TUTAJ.

kak/polskieradio.pl