Chociaż parlament Rumunii odrzucił przed rokiem miażdżącą większością głosów projekt ustawy instytucjonalizującej związki osób tej samej płci, to kilka miesięcy temu pod obrady trafił kolejny podobny projekt. Instytut Ordo Iuris wraz z Alliance Defending Freedom przesłali jego krytyczną analizę do przewodniczącego rumuńskiej Izby Deputowanych. 12 maja parlamentarna Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała projektowane przepisy, co właściwie przesądza o ich odrzuceniu przez Izbę Deputowanych w nadchodzącym głosowaniu.

28 kwietnia Alliance Defending Freedom (ADF) i Instytut Ordo Iuris skierowały do rumuńskiego Parlamentu memorandum wzywające do odrzucenia projektu ustawy mającego na celu instytucjonalizację związków osób tej samej płci tylnymi drzwiami. Izba Deputowanych wypowie się w sprawie projektu, który w kwietniu odrzucił już Senat.

Ostatni projekt to kolejna podjęta w Rumunii próba podważania ochrony prawnej małżeństwa poprzez instytucjonalizację związków osób tej samej płci – 11 czerwca 2014 r. tamtejsza Izba Deputowanych miażdżącą większością głosów odrzuciła podobny projekt. Także wówczas rumuńscy obrońcy rodziny powoływali się na materiały przygotowane przez Ordo Iuris. „Jesteśmy szczególnie wdzięczni Instytutowi na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris,którego znakomita ekspertyza w dziedzinie prawa pomogła nam przygotować bardzo przekonywające Memorandum i, w konsekwencji, skutecznie zablokować projekt” – mówił wtedy Bogdan Stanciu, reprezentujący Koalicję na rzecz Rodziny i Konstytucji (Coalition for Family and Constitution).

Instytut Ordo Iuris i ADF wykazywały, że choć odrzucony przez Komisję Sprawiedliwości projekt nie odnosi się wprost do kwestii związków osób tej samej płci, w praktyce doprowadziłby do ich instytucjonalizacji. Uchylono bowiem przepis rumuńskiego Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym związki partnerskie zawarte zagranicą są uważane w Rumunii za nieważne.

Instytut Ordo Iuris oraz ADF zwracały również uwagę, że również z prawa UE nie wynika żaden obowiązek instytucjonalizacji w jakiejkolwiek formie związków osób tej samej płci. Także Europejska Konwencja Praw Człowieka nie obliguje państw do instytucjonalizacji związków pozamałżeńskich (partnerskich itp.). Jeśli jednak Państwo-Strona Konwencji samo się na taki krok zdecyduje, wówczas musi stworzyć takie same warunki do zawarcia związku partnerskiego również osobom tej samej płci. Taką interpretację Europejski Trybunał Praw Człowieka narzucił w sprawie przeciwko Grecji, która przewidywała w ustawie o związkach partnerskich możliwość ich zawarcia jedynie przez kobietę i mężczyznę. Trybunał orzekł wówczas, że jest to forma dyskryminacji ze względu na „orientację seksualną” uznając, że chociaż państwo nie musi instytucjonalizować związków pozamałżeńskich, to jeśli już to uczyniło, wówczas nie może zabronić zawarcia ich osobom tej samej płci. 

ADF International i Ordo Iuris podkreślały także, że wobec braku klauzuli sumienia dla urzędników stanu cywilnego w Rumunii, przyjęcie projektu prowadzić może do sytuacji, w której notariusz będzie zmuszony do potwierdzenia zawarcia związku partnerskiego wbrew swoim przekonaniom. Ten stan rzeczy byłby niezgodny z prawem europejskim oraz międzynarodowym, w tym z art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 18 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

Przygotowane przez Ordo Iuris i ADF International memorandum zostało 29 kwietnia przekazane Komisji Sprawiedliwości Izby Deputowanych, która bardzo doceniła prawną argumentację w nim zawartą. Pozwoliła ona politykom oprzeć się presji wywieranej przez aktywistów LGBT oraz media i w efekcie, 12 maja Komisja jednomyślnie odrzuciła cały projekt. Negatywna opinia Komisji właściwie przesądza o odrzuceniu projektu w głosowaniu Izby Deputowanych. Projekt ustawy był forsowany przez jednego niezrzeszonego deputowanego wspieranego przez międzynarodowe organizacje i współpracujących z nimi polityków unijnych.

http://www.ordoiuris.pl/ordo-iuris-znowu-skutecznie-wspiera-obroncow-malzenstwa-w-rumunii,3595,i.html

Ordo Iuris

Lead pochodzi od Redakcji Fronda.pl