01.05.19, 14:15screenshot TVP Info / Milliped via Wikipedia, CC 4.0

Ryszard Czarnecki: Czy pożar Notre-Dame to koniec chrześcijaństwa w Europie?

W tym roku rocznica tragedii smoleńskiej przypadła na okres postu wielkanocnego. Wielki Piątek obchodziliśmy 9 dni po uroczystościach 10. kwietnia. Golgota koło Golgoty. A dzień po Niedzieli Palmowej zapłonęła katedra Notre Dame. Widziało ją wielu z nas, słyszał o niej każdy. Jest (była) sercem chrześcijańskiej Europy, symbolem Europy katedr, obok choćby słynnej katedry w Chartres.

Ten pożar był jak metafora. Historycy piszą, że XIX wiek skończył się tak naprawdę w 1914 roku strzałami serbskiego zamachowca Gawriło Principa do arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i politycznym skutkiem tegoż, czyli wybuchem „Wielkiej Wojny” – jak kiedyś nazywano I wojnę światową, zanim nie wybuchła ta II, dużo większa od swojej poprzedniczki. Tak samo teraz, być może, po iluś dekadach współcześni dziejopisowie uznają, że pożar paryskiej katedry był końcem chrześcijańskiej Europy i początkiem Europy „multi-kulti”, w której wszystkie wyznania są równe, ale jedno w praktyce jest równiejsze … I nie jest to chrześcijaństwo.

W trakcie pożaru Katedry Notre Dame brytyjska BBC nadając na żywo puściła komentarz dziennikarki z konserwatywnego „The Daily Telegraph”. A ta stwierdziła, że jest rzeczą oczywistą, iż Notre Dame powinna być odbudowana – a jeśli ktoś wątpi, czy aby to możliwe, to powinien obejrzeć Warszawę, a w szczególności Stare Miasto…

Paryską katedrę zaczęto budować równo ćwierć wieku po podziale dzielnicowym Polski. Podaje to, aby uzmysłowić, że chodzi o rzecz liczącą prawie dziewięć wieków!

Mamy smutny czas. Stara polska pieśń religijna mówi: „Przemień, o Jezu, smutny ten czas/ O Jezu pociesz nas!” Okres Zmartwychwstania Pańskiego to czas radosny, pogodny – ale poprzedzony dramatem Wielkiego Piątku. Smutny czas we Francji trwa już długo.

Z Paryża, w którym walutą jest euro przenieśmy się do Polski, w której euro na szczęście nie ma. Czy nie jest charakterystyczne, że ci sami ludzie, te same środowiska polityczne, którym podobała się polska obecność w strefie „rubla transferowego” teraz chcą jak najszybszego wstąpienia do eurolandu? Na szczęście zdrowy instynkt polskiego społeczeństwa podpowiada mu, aby pomysłom polityków PO i Nowoczesnej dziarsko pokazać gest Kozakiewicza....

Na koniec słowo o bieżącej polityce. Odbyła się konwencja Koalicji Europejskiej. Jakby ktoś chciał opisać jednym zdaniem ten nowy twór i jego jednorodność (?), to mam propozycję: „Nie chcę - ale muszę”. Słynne słowa Wałęsy pasują do rozmemłanej KE, jak ulał...

Ryszard Czarnecki

„Gazeta Polska” (24.04.2019)

Komentarze

robot2019.05.2 18:34
to sa tylko ateistyczne prognozy na przyszlosc ktore nie uwzgledniaja BOGA i jego wizji europy. A jak bedzi to sie dopiero okaze. Jest nadzieja ze szybko.
Jan Radziszewski2019.05.2 6:50
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata środa, 17 kwietnia 2019 17 IV 2019 Katedra Notre Dame została podpalona (La cathédrale Notre-Dame a été incendiée) - internet translate,The Notre Dame cathedral was set on fire / Co powiedział Pan Jezus w tych Orędziach o Smoleńsku 17 kwietnia 2019 Tuż po północy - Tak dziecko, katedra Notre Dame została podpalona. - Kto to uczynił Panie Jezu? - Przedstawiciele Islamu za przyzwoleniem masonerii białych ludzi. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste. - Czy Macron maczał w tym palce? - Tak, jako mason, ważny mason wiedział o tym. - Chwała Tobie Chryste. 17 avril 2019 Juste après minuit - Oui enfant, la cathédrale Notre Dame a été incendiée. - Qui a fait ce Seigneur Jésus? - Représentants de l'islam avec le consentement des francs-maçons des Blancs. - Merci Jésus. Louez-moi, Christ. - Macron avait ses doigts dedans? "Oui, en tant que franc-maçon, un franc-maçon important le savait. - Louez-moi, Christ. April 17, 2019 Just after midnight - Yes child, Notre Dame cathedral was set on fire. - Who did this Lord Jesus? - Representatives of Islam with the consent of the freemasons of white people. - Thank you, Jesus. Praise me, Christ. - Did Macron have his fingers in it? "Yes, as a freemason, an important freemason knew it. - Praise me, Christ.
ciekawy2019.05.2 5:36
Czarnecki czy ty aby do kościoła chodzisz czy to tylko służbowy artykuł w ramach tygodniowego trybutu lizusostwa
diana2019.05.1 22:50
ot następny,który chętnie by oceniał innych----rysio czarnecki i kolejna żona!!!!!!!!!!!-----ot autorytet się znalazł!!!!!!
man woman albo gender2019.05.1 17:40
Ja bez żadnego trybu: Do jakiej partii należy obecnie pan Richard Henry Francis Czarnecki? Do Samoobrony RP?
Jan Radziszewski2019.05.2 7:12
ja ciebie zapytam man woman - czy wiesz że do jeziora ognia i siarki /Ap 20,15) wpadniesz i to nie za długo bo mniej niż 8 lat tzn nie nacieszysz się bardzo tam budiet uprawiać bardzo radosny diabelski sex sado- macho oczywiście nie z kim innym tylko z słynnymi hurysami Mahometa tj diabłami a wiesz dlaczego Hurysy są dziewicze bo demony biesy diabły podobnie jak Anioły są dziewicze
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.1 16:26
oby :)
andrzejhahn32019.05.1 16:25
zapomnieli chrzescijanie a szczegolnie katolicka sekta jak przesladowali i mordowali ludzkosc a teraz aaaaaaaaaaa............bo boli
Jan Radziszewski2019.05.2 7:49
Powiedz to ofiarom Masonerii czy - Bolszewizmu vel Komunizmu lub NSDAP tj Socjalizmu Niemieckiego I nie myśl żydzie że z tego powodu nienawiści do KK Lucyfer posadzi cię na złotym tronie w piekle - bo tam ich po prostu nie ma! Ha ha ha !!
Tomek2019.05.1 16:11
Co ten Rysio plecie? Koniec chrześcijaństwa po pożarze Notre Dame? To tak jakby bredzić o końcu smażenia burgerów w MCDonaldzie po ataku na World Trade Center albo o końcu spływów kajakowych po powodzi na Odrze.
Robert S.2019.05.1 14:49
1 Maja w Paryżu .. Wyklęty, powstań ludu ziemi! Powstańcie, których dręczy głód! Gdy lud wam krwawe szpony stępi. Dzień szczęścia wiecznie będzie trwał. Dzisiaj jest wasze święto, zasłużyliscie sobie na nie, budowaliście w pocie czoła kolonię bolszewicką jaką był wasz PRL. To dzięki nim, bolszewikom nie jesteście już w "pańskich" czy przykościelnych czworakach, jesteście "inteligencją". Tak przynajmniej się wam wydaje. Jeszcze nie tak dawno radośnie wymachiwaliście czerwonymi szmatami, nosiliście wielkie portrety ulubionych zbrodniarzy bolszewickich i oczekiwaliście bratniej armii sowieckiej idącej na pomoc w walce z zaplutymi karłami burżuazyjnymi. Dzisiaj "biało-czerwona" jest dla was symbolem katofaszyzmu, moheryzmu, nacjonalizmu, ciemnogrodu, dzisiaj jesteście demokratami, europejczykami i z przyzwyczajenia internacjonalistami. Ale bój to wasz jest ostatni, nikt wam już nie odśpiewa Międzynarodówki. Alelluja !
JanP2019.05.1 14:46
. "A ta stwierdziła, że jest rzeczą oczywistą, iż Notre Dame powinna być odbudowana – a jeśli ktoś wątpi, czy aby to możliwe, to powinien obejrzeć Warszawę, a w szczególności Stare Miasto… " Zapomniałeś waść tylko napisać, kiedy i kto odbudował Warszawę. Dzisiaj byłoby to niemożliwe. Po prostu demokracja jest do doopy, kiedy trzeba się zmierzyć z taką ogromną tragedią. Odbudowa katedry Notre Dame, to mały pikuś porównując skalę zniszczeń.