22. października Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisów pozwalających na aborcję w przypadku podejrzenia choroby bądź wady dziecka. Orzeczenie, wedle Rządowego Centrum Legislacji, powinno zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw na początku ub. miesiąca, jednak do dziś tego nie uczyniono. O niezwłoczną publikację apelował m.in. prezydent Andrzej Duda oraz środowiska pro-life. Teraz głos zabrała Rada Ministrów.

W oświadczeniu Rady Ministrów stwierdzono, że sytuacja, do jakiej doszło po ogłoszeniu orzeczenia „nosi znamiona stanu wyższej konieczności”. Wskazano tutaj na ogromny sprzeciw społeczny, który wyrażał się w masowych manifestacjach, jakie w czasie pandemii koronawirusa stanowią niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia i życia.

- „Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji” – podkreślono.

Zaznaczono przy tym, że premier nie może nie opublikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jednak nie jest zobowiązany do publikacji w określonym czasie. Dlatego podjęto decyzję o publikacji po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku.

- „W tym stanie faktycznym oraz prawnym Rada Ministrów wyraża przekonanie, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20 powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia. Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia – w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej «Monitor Polski»” – czytamy.

Takie działanie ma zminimalizować wątpliwości społeczeństwa co do motywów i skutków prawnych orzeczenia. Dodano również, że konieczne jest przeanalizowanie zakresu możliwych zmian w prawie dot. aborcji.

kak/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, DoRzeczy.pl