17.09.21, 12:18Fot. Screenshot You Tube Radio Nadzieja

Rzecznik KEP: Ta sprawa wypaczyła dobre imię zakonu dominikanów

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do opublikowanego wczoraj przez komisję raportu w sprawie działalności dominikanina Pawła M., dopuszczającego się przed laty przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej wobec kobiet, które miał duszpastersko prowadzić. „Mamy do czynienia z sytuacją, która wypaczyła dobre imię i reputację wielkiego, ważnego i dobrze pracującego w Polsce zakonu” – powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.

- Myślę, że sprawa jest absolutnie jasna, że takie działania, do jakich doszło, nie mają nic wspólnego z właściwie rozumianym duszpasterstwem. To są wypaczenia, do których niestety doszło – stwierdził rzecznik Episkopatu.

„To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie – to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować” – powiedział ks. Gęsiak. I dodał: „W pełni solidaryzujemy z osobami, które poniosły jakiekolwiek szkody fizyczne i psychiczne związane z tym, co się stało”.

- Osoby skrzywdzone przez Pawła M. zostały, niestety, skrzywdzone również przez brak zrozumienia i wsparcia ze strony władz Zakonu – ks. Gęsiak przypomniał słowa abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski i delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Abp. Polak potępił działania o. Pawła M.

Rzecznik polskiego Episkopatu zauważył też, że znaczna część winy została „zrzucona na o. Macieja Ziębę, który jako jedyny nie może się bronić”. I skonstatował: „Myślę, że te zaniedbania, to wynika z raportu, są długofalowe i nie dotyczą tylko jednej osoby”.

Ks. Leszek Gęsiak uważa, że „byłoby dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy”, jaką zakon dominikański przez wieki wykonywał i nadal wykonuje w naszym kraju.  Przyznał jednak, że cała ta sytuacja „wypaczyła dobre imię i reputację wielkiego” i „ważnego” dla Polski zakonu dominikanów.

W ocenie ks. Gęsiaka dominikanie w pełni udostępnili dokumentację wymaganą do sporządzenia raportu. Raport sporządzony został przez osoby niezależne.

- Zostało przesłuchanych bardzo wielu dominikanów, także osoby, które znały sprawcę tego procederu. Była wolność składania tych oświadczeń. To z całą pewnością dało komisji możliwość zebrania takiego materiału dowodowego, który dość jednoznacznie pozwolił na wyjaśnienie sprawy, a także znalezienie osób odpowiedzialnych - mówił ks. Gęsiak.

O. Paweł M., który wykorzystując fakt bycia dominikaninem oraz osobistą charyzmę, latami wykorzystywał seksualnie młode kobiety i znęcał się nad nimi fizycznie i psychicznie.M. jako duszpasterz stworzył sektę uzależnionych od niego kobiet.

O. Paweł M. stopniowo zbliżał się do swoich ofiar, dotykał je, twierdził, że seks oczyszcza i uwalnia od grzechu - więcej czytaj tutaj.

ren/ekai.pl

Komentarze

janton2021.09.18 14:58
ciekawe czy kogoś to jeszcze dziwi????
KażdyKleruchWPolsceToOkupantWatykański2021.09.18 8:04
55.000 (pięćdziesiąt pięć tysięcy!!!) kleruchów pasożytuje bezczelnie i bezkarnie w budżecie Polski i społeczeństwie. W tym są zarówno pałacowe spaślaki biskupów, proboszcze trzymający w szachu wiochy Polski B i C, roje wikarych dewiantów gwałcących ministrantów i niepełnosprawnych jak i obleśnie zezwierzęceni zakonnicy i mnichy. Deportacja tej hordy do Watykanu jest obowiązkiem rządu, który będzie polskim.
no oczy wiście2021.09.17 23:13
... wypaczyć to może gruba baba deskę w kiblu. a gościu ZBRUZGAŁ imię i zrobił pod górkę następnym...
jezabel2021.09.17 18:55
Dominikanie w wielu miejscach już od dawna nie mają dobrego imienia!!!
Po 11 ...2021.09.17 15:38
To cokolwiek, co ma coś wspólnego z KK, może mieć "dobre imię"??? No bez przesady.
Anonim2021.09.17 15:59
tak jak kiedyś z pzpr
strażnik2021.09.17 13:46
Dominikanie od dawna zasłużyli na kasację zakonu w Polsce.
JPIII2021.09.17 13:44
Wszystkie kleruchy to pedophile i/lub pedały. Po prostu naśladują swojego starego pedophila boga, który gwałcił 13-letnią marychę. Wyprodukował bękarta i pedała chłystka jezuska.
Anonim2021.09.17 13:28
Dominikanie najpierw byli okrutnymi inkwizytorami, a teraz ... Kościół w Polsce z nauką Chrystusa nie ma nic wspólnego.
Adeptus2021.09.17 13:52
To akurat dobrze, bo nauka Chrystusa jest ohydna. adeptusrpg.wordpress.com
Piotrek2021.09.17 13:57
Co dokładnie jest takiego ohydnego w naukach Jezusa?
Adeptus2021.09.17 14:07
To, że wszyscy ludzie są plugawymi grzesznikami zasługującymi na wieczną mękę, a wyrazem ogromnej łaski boskiej jest to, że niektórzy z nich nie zostaną potępieni, jeśli się ukorzą i będą przepraszać za to, że żyją. To, że dostatnie, szczęśliwe życie na Ziemi jest jeśli nie szkodliwe, to co najmniej niebezpieczne, bo odciąga ludzi od wiary. To, że niewłaściwe myśli są tak samo złe jak morderstwo, czy cudzołóstwo. To, że jeśli nie kochasz swoich bliskich mniej od odległego Boga, nie jesteś godzien. To, że mądrość i siła są bezwartościowe, bo wpędzają człowieka w pychę, a liczy się tylko pokora i uznanie swojej nicości wobec Boga. To, że na śmierć i wieczne cierpienie zasługują ludzie praktykujący niewłaściwy seks, religię czy przesądy. To, że wzorem sprawiedliwości i miłosierdzia - niedoścignionego dla człowieka - ma być istota, której wedle tej nauki w przeszłości dokonywała ludobójstwa i planuje dokonać go w przyszłości. To tak na początek. adeptusrpg.wordpress.com
Piotrek2021.09.17 14:44
Te zarzuty brzmią jak krytyka katolickiej, średniowiecznej interpretacji nauk Jezusa z naciskiem na piekło i życie wieczne. Co do tych dwu pojęć, podoba mi się interpretacja Dostojewskiego - że są to stany umysłu. Wiem, że są rzeczy, które jak np. socjalizm wyglądają wspaniale na papierze, a w praktyce okazują się koszmarem. Myślę jednak, że co do oceny nauk Jezusa problem tkwi właśnie w ich rozumieniu.
leszczyna2021.09.17 17:33
Przedstawiasz antychrześcijański paszkwil w takiej formie, że Bogu przypisujesz zło, a więc twój wpis jest przykładem grzechu przeciw Duchowi Świętemu, tego opisanego w Ewangeliach, nie tego z Katechizmu Gasparriego.
taka uwaga2021.09.17 14:00
To, że nie należy kłamac, krasc, zabijać, byc chciwym jest ohydne? Wiem, wy wolicie odwrotnosc - Robta co chceta! Wiec nauka moralna, etyka to dla was ohyda. Szkoda, że daliscie sie zwiesc... Ale nauka Pana Jezusa jest tak wspaniała, że dopuszcza nawrócenie.
Adeptus2021.09.17 14:13
Jest dokładnie odwrotnie. Nauka jezusa napawa mnie obrzydzeniem właśnie ze względów etycznych, jest głęboko niemoralna. I tak, twierdzenie, że ludzie, którzy odczuwają chciwość albo kłamią dla wyższego dobra, zasługują na wieczne męki, jest ohydna. A co do zabijania - czytałeś Biblię? Nie sposób zliczyć wszystkich mordów dokonanych w niej przez boga, na rozkaz boga, lub przez boga planowanych. Dla Was gej, rozwodnik czy innowierca jest zbrodniarzem zasługującym na wieczne męki, za to bóg, który na te wieczne męki skazuje, jest ideałem miłosierdzia i sprawiedliwości. To Wasza religia jest odwrotnością moralności. adeptusrpg.wordpress.com
Torchwood2021.09.17 13:25
Jakie dobre imię?
Adeptus, czyli żydowska ratyzacja Polski2021.09.17 13:15
Nazywam się Hertrich-Woleński i nie jestem taki se zwykły "szczur"... ..... Nazywam się Jan Hartman i nie jestem taki se zwykły "szczur"... ... Nazywam się Jerzy Urban, nie jestem taki se zwykły "szczur", jestem zwykła żydowska kürwa ......... Nazywam się Daniel Passent i nie jestem taki se zwykły "szczur" jestem zwykła żydowska kürwa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mamy tytuły naukowe i byliśmy przez towarzysza rabina sierpem obrzezany, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u nas niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoimy.
Adeptus2021.09.17 13:56
Kurde, teraz wierzysz, że jestem czterema osobami jednocześnie? Widać jestem lepszy od Waszego boga z jego trzema wcieleniami ;) Co do żydostwa, to judaizm uważam za podobne plugastwo, co chrześcijaństwo i w przeciwieństwie do Ciebie nie biję pokłonów przed rebe joszke z Nazaretu ani pustynnym bożkiem jahwe. Aha, nie, choćbyś się zes.rał, nie podam Cię do sądu ;) Pozdrawiam i życzę, żeby tabletki uspokajające smakowały, kaftan nie opinał zbyt mocno, a pielęgniarz zawsze zmieniał pieluchę na czas. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus, czyli żydowska ratyzacja Polski2021.09.17 14:01
Nazywam się Hertrich-Woleński i nie jestem taki se zwykły "szczur"... ..... Nazywam się Jan Hartman i nie jestem taki se zwykły "szczur"... ... Nazywam się Jerzy Urban, nie jestem taki se zwykły "szczur", jestem zwykła żydowska kürwa ......... Nazywam się Daniel Passent i nie jestem taki se zwykły "szczur" jestem zwykła żydowska kürwa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mamy tytuły naukowe i byliśmy przez towarzysza rabina sierpem obrzezani, a rodzinny dr. Frojd stwierdził u nas niezwykłą patologię, roboczo nazwana "iudaeus excrementum", tj. wypróżnianie się tak gdzie stoimy.
Adeptus2021.09.17 14:17
Aha, swoją drogą - skoro uważasz, że obrzezanie to powód do hańby, to co powiesz na to, ze według Biblii Twój guru jezus był obrzezany (Łk 2,21), zaś przez wieki KK obchodził - i dalej obchodzi w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego - 1 stycznia święto Obrzezania Pańskiego? ;) Już nie wspominając o licznych kościołach przetrzymujących relikwię Napletka Pańskiego (ich liczebność sugeruje, że pierwszą rzeczą, jaką jezus rozmnożył był jego własny siusiak). I nie, nie pozwę Cię, zachowaj swoją limuzynę dla siebie ;).
Anonim2021.09.17 13:12
Dlaczego mnie to, koorfa, nie dziwi? I nie będzie dziwić za kolejnym, kolejnym, kolejnym razem?
Karol2021.09.17 12:55
Od 500 lat - od czasów próby zreformowania KK jego imię jest zniesławione, bo żadnej reformy kościół nie przeszedł i jak się okazuje trawią go te same choroby co właśnie 500 lat temu - lubieżne czyny, władza, pieniądze
Adeptus2021.09.17 13:14
Chrześcijaństwo jest ze swej istoty ohydną, upadlającą, zabobonną ideologią. Świątobliwy asceta, pełen szczerej wiary i nawołujący do pokory, poświęcenia swojego życia bogu i zaświatom, umartwień, podporządkowania się absurdalnym przykazaniom, szerzący ciemną wiarę w duchy i rytuały itd. jest co najmniej tak samo szkodliwy jak obłudnik, dla którego religia jest pretekstem do "lubieżnych czynów, władzy, pieniędzy". adeptusrpg.wordpress.com
Andrzej2021.09.17 12:46
Zakon Dominikanów do rozwiązania.
Piotrek2021.09.17 12:42
Niestety, ale kolejny skandal w KK nie wywołuje już zdziwienia, ludzie powoli się oswajają z faktem, że tak funkcjonuje ta instytucja i odwracają się od niej plecami. Jedynie do hierarchii KK w Polsce jakoś nie dociera, że czasy się zmieniły i wraz z nimi musi się zmienić kościół, o ile chce mieć jakąkolwiek ofertę dla przyszłego pokolenia.
Adeptus2021.09.17 14:29
No cóż, dla mnie, żeby Kościół miał jakąkolwiek ofertę, przede wszystkim musiałby wyrzec się wiary chrześcijańskiej i jednoznacznie odciąć od Biblii. adeptusrpg.wordpress.com
Piotrek2021.09.17 15:13
Hahahah, no tak... cóż, nie każdy jest aż tak wymagający, a wierzyć się człowiekowi chce.
jula2021.09.17 12:40
Hańba i wstyd, dużo mocniej wybrzmiała bo uczyniona przez ludzi którzy znali także od strony naukowej pojęcie dobra i zła. Mieli mentalną przewagę nad ofiarami. Zięba miał odium pijaka, teraz doszło jeszcze to. Nie myślał za życia o swoich czynach bo był pijany? Mógł się bronić, odkryć prawdę. Wybrał mrok.
Piotrek2021.09.17 12:45
Co powiesz w tym temacie o JPII? To nie jest problem pojedynczych ludzi, to problem funkcjonowania instytucji. Zięba robił to czego od niego w jego mniemaniu oczekiwano. Nie jestem zaskoczony, że przy okazji nabawił się problemów z alkoholem.
jula2021.09.17 12:55
Z faktu, że pijany kierowca spowodował wypadek i zginął inny człowiek nie wynika, że kierowcy są mordercami, mordercą był ten jeden konkretny kierowca. Nie stosuj kwantyfikatorów ogólnych. Winny ten kto winny, konkretny z imienia łotr, Judasz też był tym, jednym z dwunastu, wybranym przez Jezusa, jak przystało na człowieka z wolną wolą i z niej skorzystał.
Piotrek2021.09.17 13:10
Czasem jednak warto pokusić się o refleksję, dlaczego ludzie postępują tak, a nie inaczej. Zobaczyć sprawy w szerszym kontekście. Papa Ratzinger też hajlował, gdy okoliczności ku temu sprzyjały. Oprócz wolnej woli człowiek jest również istotą społeczną, w życiu codziennym wielokrotnie kierujemy się opiniami innych ludzi, lub dostosowujemy do grupy, w której jesteśmy. Przykład z kierowcą jest nietrafiony, bo wśród kierowców nie ma poczucia więzów grupowych. Co innego w hierarchii kościelnej. Zięba w żaden sposób się tu nie wryóżnia - w jego czasach tak rozwiązywano te sprawy. Myślisz, że skandale seksualne wcześniej nie istniały w KK? Po prostu były zamiatane pod dywan.
Adeptus2021.09.17 12:33
A zatem w łonie zakonu zajmującego się m.in. walką z sektami, przez lata działała sekta. Aha. adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.09.17 12:26
Kleropatologia odc. 1528.
katolicka deratyzacja Polski2021.09.17 12:32
Komunisci rozpaczliwie szukaja winnych za miliony pomordowanych przez nich katolikow.
Adeptus2021.09.17 12:35
Czy fakt, że można być wrogiem wszelkiego totalitaryzmu - zarówno komunistycznego, jak i chrześcijańskiego - mieści się w Twoich horyzontach intelektualnych? adeptusrpg.wordpress.com
Anonim2021.09.17 12:43
To prawiczek, więc tępak, który intelektualnie ogarnia tylko bardzo prosty układ dwubiegunowy, tzn MY (katoprawiczki) i wszyscy inni - lewacy. Bardziej skomplikowanych sytuacji niestety nie są w stanie ogarnąć swoimi prymitywnymi pseudomóżdżkami.
Piotrek2021.09.17 12:49
A gdy w ich obozie idzie coś nie tak to na pewno dokonali tego szpiedzy i wywrotowcy nasłani przez komunistów lub lewaków. Myśl, że człowiek nie jest czarnobiały, nie mieści się w tej ciasnej głowie.
Adeptus2021.09.17 12:53
No cóż, ja też jestem prawiczkiem, choć zdecydowanie nie kato. Pozdrawiam z głębi swojego prymitywnego pseudomóżdżka. I radzę się zastanowić nad tym, czy twierdząc, że każdy prawiczek to tępy katol, nie wpadasz właśnie w to myślenie dwubiegunowe, które krytykujesz. adeptusrpg.wordpress.com
Piotrek2021.09.17 13:31
Wiesz Adeptusie rozmowa zawsze się toczy w jakimś kontekście i przy domyślnych założeniach. Czytam posty kdp nie tylko pod tym artykulem - ta osoba ma nie tylko nick świadczący o syndromie tępoty zero-jedynkowej, ale również adekwatne wypowiedzi. Spotkałem w moim życiu sporo mądrych osób o poglądach prawicowych, czy konserwatywnych. Spotkałem również osoby mądre i religijne, jednak kdp zdecydowanie charakteryzuje to co napisałem.
Adeptus2021.09.17 14:00
Spoko, taką postawę szanuję. Po prostu fraza "to prawiczek - więc tępak" wyglądała dość... arbitralnie i uogólniająco. Choć wiem, że sam też czasem się wypowiadam w taki sposób , że ktoś mógłby pomyśleć, że gardzę wszystkimi lewicowcami/wierzącymi. Nie wiem, czy to Ty byłeś Anoninem, który tę frazę napisał, ale jeśli tak, dziękuję za sprecyzowanie i pozdrawiam.
Piotrek2021.09.17 14:14
Jasne - faktycznie, mogłeś tak odczytać moją wypowiedź - że "gardzę wszystkimi osobami z <<niemojego obozu>>". A co do Anonima, to do tej pory zawsze się tu wypowiadałem jako Piotrek, więc to nie byłem ja.