Tezy, jakie w wywiadzie prasowym, a następnie przesłanym do PAP oświadczeniu zawarł ks. prof. Andrzej Szostek wywołały niemałe poruszenie w środowiskach katolickich. Dlatego postanowiliśmy poprosić o zabranie w tej sprawie głosu rzecznika prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym wykłada ks. prof. Szostek.

Pani dr Lidii Jaskule wysłaliśmy następuje pytania:

1. Jak uczelnia ocenia wypowiedź ks. prof. Szostka?

2. Czy uczelnia podziela zdanie, że lekarz odmawiający aborcji winien wskazać innego, który taki zabieg wykona? Czyli de facto przyczynić się do zabicia dziecka nienarodzonego?

3. Obowiązek wskazania lekarza, który aborcję wykona rzeczywiście jest zapisany w polskim prawie, ale czy to oznacza, że jeśli prawo stanowione, zwłaszcza kedy jest niemoralne, stoi ponad prawem Bożym?

Poniżej publikujemy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

„KUL jako uniwersytet katolicki nie ucieka od wyzwań współczesności – w duchu harmonii między nauką i wiarą, przy poszanowaniu najwyższych standardów naukowości, pogłębia i upowszechnia katolicką wizję człowieka i świata. Profesorowie naszej Uczelni włączają się do dyskusji na temat ważnych i skomplikowanych kwestii, podejmując się roli ekspertów.

Wypowiedź ks. prof. Andrzeja Szostka – filozofa, etyka, członka Papieskiej Akademii Życia i zdeklarowanego przeciwnika aborcji – to wypowiedź ekspercka. Ks. prof. Szostek przedstawia w niej poglądy wypracowane w ramach poszukiwań naukowych, podaje argumenty, nie przypisuje sobie przymiotu nieomylności i jest otwarty na merytoryczną dyskusję. Do jej podejmowania w sposób szczególny uprawnieni są eksperci katoliccy. Księdza prof. Szostka, jako profesora wydziału kościelnego (Wydziału Filozofii), do włączenia się w nią dodatkowo uprawnia posiadana przez niego misja kanoniczna.

z wyrazami szacunku,
Lidia Jaskuła”

MaR