Pojawił się cenny i rozsądny głos w sprawie sytuacji wokół samospalenia Piotra Szczęsnego. Zespół Roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i grupy ekspertów zaangażowanych w zapobieganie samobójstwom w Polsce wydał oświadczenie "w sprawie dyskusji medialnej wokół aktu autodestrukcji i w konsekwencji śmierci 54-letniego mężczyzny".

Odnosząc się do licznych publikacji i informacji medialnych opisujących desperacki akt Piotra Sczęsnego, członkowie Zespołu Roboczego zwracają uwagę, że oceny samospalenia mężczyzny są bardzo spolaryzowane: "Jedni autorzy gloryfikują zachowanie mężczyzny, przedstawiając jego śmierć jako bohaterski akt polityczny, drudzy – deprecjonują je, podkreślając jego chorobę psychiczną", co może prowadzić do wzajemnego oskarżania i konfliktów, a w skrajnych przypadkach- do naśladowania samobójstwa Szczęsnego.

"Publiczne spory wokół samobójczej śmierci mogą pogłębić traumatyczną żałobę u rodziny i bliskich zmarłego oraz nasilić stygmatyzację osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. W kulturach, w których przedstawia się samobójstwo jako akt polityczny/akt odwagi/protest czy zrozumiałą reakcję na trudną sytuację np. w Japonii i w Indiach,
obserwowane są wyższe wskaźniki samobójstw."- zauważają autorzy oświadczenia, zwracając również uwagę, że w dyskusji o tej sprawie łamane są podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w kwestii profilaktyki samobójstw. W jaki sposób? Poprzez "używanie dramatycznych określeń, przedstawianie samobójstwa jako racjonalnego rozwiązania problemu, szczegółowe opisywanie metody, upowszechnianie treści listu pożegnalnego, używanie sensacyjnych nagłówków, zdjęć, materiałów video, relacjonowanie wielokrotnie tego samego samobójstwa"- wyliczają psychiatrzy.

Tymczasem- wskazują członkowie Zespołu Roboczego- WHO zaleca, aby przede wszystkim informować, jak i gdzie- w przypadku wystąpienia planów lub myśli samobójczych- szukać pomocy, a także, gdzie można uzyskać pomoc po samobójstwie bliskiej osoby.

"Apelujemy do polityków i osób zaangażowanych w życie publiczne, udzielających wywiadów i/lub publikujących w Internecie, do dziennikarzy i osób odpowiedzialnych za media publiczne i niepubliczne, administratorów mediów społecznościowych w Polsce i wszystkich osób mających na względzie dobro publiczne, aby niezależnie od wyznawanej ideologii i opcji politycznej przestrzegali podstawowych zasad dotyczących informowania i komentowania aktów samobójczych. Uważamy, że tragiczne próby pozbawienia się życia i samobójstwa nie powinny być wykorzystywane jako argument w żadnej dyspucie politycznej."- wskazują sygnatariusze. Pod koniec Zespół Roboczy zamieszcza link, pod którym można przeczytać, w jaki sposób przekazy medialne i społecznościowe mogą przyczynić się do zapobiegania depresji i samobójstwom.

>>>PEŁNE OŚWIADCZENIE<<<

>>>MINISTERSTWO ZDROWIA I PROFILAKTYKA SAMOBÓJSTW<<<

yenn/suicydologia.org, Fronda.pl