Sejm przyjął nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

W porannym bloku głosowań posłowie przyjęli nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. To kolejny projekt procedowany w ekspresowym tempie – pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w ciągu dnia na komisji, a II czytanie na sali plenarnej – wieczorem.

„Za” głosowało 404 posłów – z klubów PO, PiS, Kukiz ’15, PSL oraz 1 poseł Nowoczesnej i 3 posłów niezrzeszonych. Przeciw było 19 posłów z klubu Nowoczesnej, a wstrzymało się 7 posłów – 6 z Nowoczesnej i 1 niezrzeszony.

Ustawa zakłada m.in. przedłużenie możliwości przeniesienia kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń o kolejne 3 lata – czyli do końca 2018 roku oraz przedłużenie obowiązywania regulacji dotyczących restrukturyzacji zatrudnienia. W uzasadnieniu napisano:

„Niezbędnym stało się opracowanie i realizacja planu naprawczego, który z jednej strony zapewni szeroko rozumiane bezpieczeństwo energetyczne państwa poprzez kontynuację wydobycia węgla w sposób ekonomicznie uzasadniony, a z drugiej wygaszenie działalności jednostek, które przynoszą największe straty, a ich dalsze funkcjonowanie jest ekonomicznie i geologicznie nieuzasadnione.

Zaniechanie procesu restrukturyzacji, a w konsekwencji upadłość przedsiębiorstw węglowych, mogłoby spowodować bardzo poważne reperkusje społeczno-gospodarcze dla Górnego Śląska”.

daug/300polityka.pl