W "Śniadaniu w Radiu ZET" wiceminister kultury, Jarosław Sellin odniósł się do sprawy pomnika papieża Jana Pawła II we Francji. Rada Stanu zadecydowała o usunięciu z pomnika krzyża. 

"Usuwanie z przestrzeni publicznej krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej, która jest zbudowana na chrześcijaństwie"- podkreślił Sellin. Polityk był pytany również o deklarację szefowej polskiego rządu, która zapewniła w sobotę o tym, że Polska podejmie starania, by ocalić pomnik Ojca Świętego we Francji od ocenzurowania.

Jak podkreślił Sellin, na razie jest to wstępna deklaracja, pokazująca, że rząd dostrzega "pogłębiającą się chorobę dużej części zachodniej Europy, w tym przypadku Francji, polegającą na pogłębiającej się chrystofobii”

Zdaniem wiceministra kultury, decyzja najwyższego organu sądownictwa we Francji jest "dziwaczna", a jeżeli jej następstwem miałoby być "ocenzurowanie ideologiczne" pomnika, to jest oferta, by przenieść go do Polski. Jarosław Sellin podkreślił, że warto poczekać na decyzję władz lokalnych, które, według jego wiedzy, „walczą o utrzymanie pomnika w takim kształcie, w jakim on jest”.

Zdaniem wiceszefa resortu kultury, prawo francuskie dotyczące rozdziału Kościoła od państwa, pochodzące z roku 1905, jest  „coraz częściej intepretowane w kategoriach presji ideologicznej, by usuwać chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej”. Polityk zwraca uwagę, że we Francji nie ma aż "aż takiej presji na usuwanie demonstracji, czy symboli innej religii - islamu", jak w przypadku symboli chrześcijaństwa.

yenn/PAP, Fronda.pl