Wysoki urzędnik Komisji Europejskiej stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że wiele krajów członkowskich Unii Europejskiej jest za uzależnieniem funduszy unijnych od praworządności. 

Jak dodał,  decyzja ta będzie wymagała kwalifikowanej większości, co oznacza, że może zostać przyjęta nawet przy sprzeciwie niektórych państw! Mimo iż w ostatnich tygodniach w Brukseli priorytetem była kwestia obsadzania wakatów na najwyższych unijnych stanowiskach, to z pewnością Wspólnota w najbliższych miesiącach powróci do dyskusji o przyszłym budżecie na lata 2021-2027. To skomplikowana kwestia, bo ostateczny kształt ram finansowych UE wymaga jednomyślnej zgody wszystkich państw.

Komisja Europejska, przedstawiając w maju zeszłego roku projekt przyszłego unijnego budżetu, który skrytykowało wiele państw, przedstawiała też propozycję rozporządzenia zakładającego powiązania wypłaty funduszy ze spełnianiem kryteriów praworządności. Mechanizm ten zakłada możliwość zamrożenia środków unijnych dla kraju, który zdaniem Brukseli łamie zasady rządów prawa.

"Myślę, że ta propozycja jest bardzo rozsądna. Jest wspólne zrozumienie wśród krajów członkowskich tego, jak ważna jest kwestia powiązania funduszy z praworządnością. Choć propozycja dotycząca budżetu wymaga jednomyślności, to w przypadku praworządności wystarczy większość kwalifikowana"-mówił dziennikarzom wysoki urzędnik unijny. Jak wskazał, to kraje UE powinny zdecydować, czy propozycja wejdzie w życie. W tej kwestii warto wziąć pod uwagę, że dla niektórych państw nawet nie ma mowy o przyszłym budżecie bez powiązania go z praworządnością.

"Nie sądzę, aby budżet unijny mógł być zakładnikiem tej zasady, to znaczy, że jakiś kraj, sprzeciwiając się powiązaniu z praworządnością, mógł blokować budżet. A to dlatego, że przyjęcie przyszyły unijnych ram finansowych jest w interesie wszystkich"-wskazało źródło w UE. 

Prowadzeniem negocjacji dotyczących unijnego budżetu zajmie się w najbliższych miesiącach Finlandia, która przejmie prezydencję w Radzie UE 1 lipca z rąk Rumunii.

yenn/PAP, Fronda.pl